Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reportaż "Zawieszka z Sobiboru" zwycięzcą w konkursie na Audycję Historyczną Roku

0
Podziel się:

Reportaż radiowy "Zawieszka z Sobiboru" Katarzyny Michalak i Magdy
Grydniewskiej zdobył we wtorek nagrodę Grand Prix w konkursie na Audycję Historyczną Roku,
zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Gala rozdania nagród odbyła się w Białymstoku.

Reportaż radiowy "Zawieszka z Sobiboru" Katarzyny Michalak i Magdy Grydniewskiej zdobył we wtorek nagrodę Grand Prix w konkursie na Audycję Historyczną Roku, zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Gala rozdania nagród odbyła się w Białymstoku.

To pierwsza edycja konkursu, który ma popularyzować najnowszą historię Polski w ambitnych formach dziennikarskich. Inicjatorem konkursu jest oddział IPN w Białymstoku.

Nagrody wręczono 26 listopada, w dniu urodzin ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, który pochodził z Białegostoku.

Na konkurs zgłoszono 73 reportaże radiowe, słuchowiska, filmy dokumentalne z całego kraju; do finału zakwalifikowano 15 prac. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: wydarzenie, losy oraz historia regionalna.

Jak powiedział jeden z jurorów, kierownik biura edukacji publicznej IPN dr Andrzej Zawistowski, audycje wywarły na jury olbrzymie wrażenie. "Było to wzruszające, poruszające, inspirujące do kolejnych poszukiwań, do zadawania pytań, do poszukiwania informacji" - dodał.

Zawistowski mówił, że dzięki dziennikarzom utrwalane są głosy świadków. "Świadkom historii, bohaterom daliście prawo mówić, głos ten był poruszający, czasami niósł ze sobą ból, ale w ten sposób daliście bohaterom i świadkom już na tej ziemi cząstkę nieśmiertelności" - powiedział.

Główną nagrodę Grand Prix prezesa IPN w kategorii "Wydarzenia" zdobył reportaż "Zawieszka z Sobiboru" zrealizowany przez Katarzynę Michalak i Magdę Grydniewską z Polskiego Radia Lublin.

Grydniewska powiedziała dziennikarzom, że inspiracją do zainteresowania się tym tematem było znalezisko archeologiczne - zawieszki z imieniem i datą urodzenia zamordowanej w obozie koncentracyjnym w Sobiborze dziewczynki z Amsterdamu. Mówiła, że historia sześcioletniej Lei pokazuje jak ważne jest nazwanie i dopisanie życiorysu każdej zamordowanej osoby, która zginęła w tym miejscu.

Nagrodę w kategorii "Losy" im. ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego zdobyła Jolanta Rudnik z Polskiego Radia Koszalin za reportaż "Czarny temat - Regina" o żołnierzu AK Reginie Mordas-Żylińskiej, która po wojnie współpracowała ze Służbą Bezpieczeństwa. Rudnik mówiła, że opowiadając tę historię starała się zrozumieć, dlaczego żołnierz AK "zdradził".

Najlepszą audycją w kategorii "Historia regionalna" - nagroda za prace o tematyce związanej z terenem działania białostockiego IPN - okazał się reportaż "Moja ciotka Zyta" Agnieszki Czarkowskiej. To opowieść o Zycie Kucharzewskiej, która w pewien lipcowy poranek 1945 roku została zabrana ze swojego domu w Gibach przez Sowietów i nigdy nie wróciła.

Wyróżniono też prace, m.in. Joanny Sikory z Polskiego Radia Białystok za reportaż o historii Łap, utrwalonej na fotografiach Władysława Piotrowskiego oraz film dokumentalny "Szlakiem śląskich powstańców" Aleksandra Fudala z TVP Katowice.

Dyrektorka oddziału IPN w Białymstoku Barbara Bojaryn-Kazberuk podkreśliła wagę konkursu. Według niej audycje to fantastyczny materiał edukacyjny, przedstawiają one historię kraju i ludzi w ciekawy i bardzo przystępny sposób. Dodała, że to też sposób na zachęcenie dziennikarzy radiowych i telewizyjnych, by tworzyli audycje historyczne. (PAP)

swi/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)