Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reporterzy bez Granic przeciwko karze więzienia za zniesławienie w Polsce

0
Podziel się:

Międzynarodowa organizacja obrońców wolności
prasy Reporterzy bez Granic domaga się od przyszłego polskiego
rządu usunięcia z kodeksu karnego artykułu 212, który przewiduje
m.in. karę więzienia za pomówienie.

*Międzynarodowa organizacja obrońców wolności prasy Reporterzy bez Granic domaga się od przyszłego polskiego rządu usunięcia z kodeksu karnego artykułu 212, który przewiduje m.in. karę więzienia za pomówienie. *

W przesłanym we wtorek PAP oświadczeniu Reporterzy bez Granic twierdzą, że zapis ten jest niegodny kraju należącego do Unii Europejskiej. Organizacja przypomina, że w jej tegorocznym Światowym Rankingu Wolności Pracy Polska znalazła się dopiero na 56. miejscu. Głównym powodem ma być właśnie artykuł 212 kodeksu karnego, który przewiduje do 2 lat więzienia za zniesławienie - oświadczyła organizacja.

30 października warszawski sąd nakazał doprowadzenie przez policję redaktora naczelnego "Gazety Polskiej" Tomasza Sakiewicza i jego zastępczyni Katarzyny Hejke na następny termin procesu karnego o pomówienie, wytoczonego im przez TVN. Powodem decyzji była nieusprawiedliwiona nieobecność obojga oskarżonych.

Art. 212 Kodeksu karnego stanowi, że "kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej, o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku". Jeżeli sprawca dopuszcza się tego "za pomocą mediów", maksymalna kara to 2 lata. Nie dochodzi do tego przestępstwa, gdy zarzut jest prawdziwy i podano go w interesie społecznym. (PAP)

wkr/ mhr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)