Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Resort gospodarki szykuje ułatwienia dla przedsiębiorców

0
Podziel się

Około miliarda złotych mogą oszczędzić firmy dzięki uproszczeniom w prawie
zdejmującym część obowiązków z przedsiębiorców - prognozuje resort gospodarki. Odpowiedni projekt
ustawy jest już gotowy i wkrótce zajmie się nim rząd.

bEpOZith

Około miliarda złotych mogą oszczędzić firmy dzięki uproszczeniom w prawie zdejmującym część obowiązków z przedsiębiorców - prognozuje resort gospodarki. Odpowiedni projekt ustawy jest już gotowy i wkrótce zajmie się nim rząd.

Projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej jest w trakcie uzgodnień. Ministerstwo gospodarki, które opracowało projekt, proponuje zmiany w ponad 30 obowiązujących aktach prawnych. "Propozycje mają charakter powszechny, będą korzystnie oddziaływać w szczególności na małe i średnie przedsiębiorstwa" - czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy. Ministerstwo szacuje, że zmiany prawa tylko w pierwszym roku ich obowiązywania przełożą się na około 1 mld zł oszczędności dla firm.

Ustawa skupia się głównie na upraszczaniu regulacji oraz procedur i likwidacji "niektórych zbędnych formalności". Autorzy projektu liczą, że uwolni to potencjał firm i pozytywnie wpłynie na całą polską gospodarkę.

bEpOZitj

Planowane zmiany dotyczą m.in. procedur kontrolnych w polskich portach morskich, prawa celnego, prawa podatkowego, ubezpieczeń społecznych, prawa ochrony środowiska, administrowania danymi osobowymi oraz przepisów regulujących podpis elektroniczny i dostęp do informacji publicznej. "W projekcie proponuje się dalsze ograniczanie obowiązków informacyjnych, co zdecydowanie ułatwi kontakty przedsiębiorców z organami administracji. Jest to także wyraz zaufania instytucji państwowych do przedsiębiorców. Zmniejszenie obciążeń w tym zakresie ograniczy koszty dopełniania procedur administracyjnych" - czytamy w uzasadnieniu.

Zmiany mają m.in. skrócić czas trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin, wyłączyć bezpłatną pomoc prawną dla niezamożnych z VAT, umożliwić zachowanie ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy, zwolnić dowóz do pracy organizowany przez pracodawcę z podatku dochodowego, upowszechnić publikowanie orzeczeń sądowych na stronach BIP, znieść obowiązek sprawdzania przez płatników składek prawidłowości danych zgłaszanych do ZUS.

"Redukcja obowiązków informacyjnych pozwoli przedsiębiorcom efektywniej wykorzystać przynajmniej 23,12 mln godzin rocznie, które dotychczas poświęcali na ich wykonywanie" - prognozuje ministerstwo gospodarki. (PAP)

her/ je/

bEpOZitK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)