Notowania

książki
11.02.2010 19:05

"Rewers" Książką Roku w plebiscycie Wirtualnej Polski

"Rewers" Andrzeja Barta został wybrany Książką Roku przez uczestników plebiscytu Wirtualnej Polski. W zorganizowanym po raz szósty konkursie wzięło udział ponad 1000 internautów.

Podziel się
Dodaj komentarz

*"Rewers" Andrzeja Barta został wybrany Książką Roku przez uczestników plebiscytu Wirtualnej Polski. W zorganizowanym po raz szósty konkursie wzięło udział ponad 1000 internautów. *

Uczestnicy plebiscytu portalu Wirtualna Polska na Książkę Roku oddają głosy na tytuły wytypowane przez redakcję serwisu. W tym roku do wyboru było ponad 100 książek opublikowanych w Polsce w 2009 roku.

W kategorii "literatura polska" najwięcej głosów oddano na "Rewers" Andrzeja Barta - powieść opartą na scenariuszu obsypanego nagrodami polskiego kandydata do Oscara. Ten niejednoznaczny romans z wątkiem kryminalnym rozgrywa się w Warszawie w latach 50.

Autor książki - Andrzej Bart - uważany za jednego z najciekawszych pisarzy współczesnych, jest autorem kilku książek m.in. "Rien ne va plus", "Pociąg do podróży" czy "Don Juan raz jeszcze". Dwa lata temu jego powieść poświęcona historii łódzkiego getta pt. "Fabryka muchołapek" zebrała znakomite recenzje i wiele nagród. Andrzej Bart jest też autorem filmów dokumentalnych m.in. "Złe miasto?", "Hiob", "Pałac".

Wśród "powieści zagranicznych" uczestnicy plebiscytu Wirtualnej Polski wybrali "Zamek z piasku, który runął" Stinga Larssona - thriller polityczny pokazujący mechanizmy działania służb specjalnych.

W kategorii "literatura faktu" wybór internautów padł na książkę "Monopol na zbawienie" Szymona Hołowni, której autor próbuje odpowiedzieć na trudne pytania związane z wiarą, na przykład czy naprawdę do nieba trafią tylko katolicy.

Zwycięzcą w czwartej kategorii plebiscytu - "książki dla dzieci" - zostały "Nieznane przygody Mikołajka" autorstwa Rene Gościnnego i Jeana Jacquesa Sempe, ostatni, odnaleziony po śmierci Gościnnego zbiór opowieści o niesfornym chłopczyku, który z upodobaniem pakuje się w kłopoty.(PAP)

aszw/ abe/ mow/

Tagi: książki, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz