Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewitalizacja siedlisk ptaków w Parku Narodowym "Ujście Warty"

0
Podziel się:

Park Narodowy "Ujście Warty" realizuje projekt rewitalizacji
siedlisk łąkowo-bagiennych na polderze północnym. Wartość przedsięwzięcia to 4 mln euro -
poinformował PAP Łukasz Cieślik z Parku Narodowego "Ujście Warty".

Park Narodowy "Ujście Warty" realizuje projekt rewitalizacji siedlisk łąkowo-bagiennych na polderze północnym. Wartość przedsięwzięcia to 4 mln euro - poinformował PAP Łukasz Cieślik z Parku Narodowego "Ujście Warty".

Przedsięwzięcie pod nazwą "Bagna są dobre!" to wieloletnie działanie, którego celem jest odtworzenie siedlisk ginących gatunków ptaków oraz utrzymanie funkcji przeciwpowodziowej tego obszaru.

"Wykaszanie łąk oraz wypas zwierząt hodowlanych, na które zezwalamy na terenie parku, to działania pomagające w utrzymaniu korzystnych warunków dla ptaków poprzez ograniczenie zarastania łąk" - powiedział Cieślik.

Projekt zakłada utworzenie trzech stref o różnych warunkach hydrologicznych - od strefy bardziej podmokłej do strefy o podłożu wilgotnym. Każda ze stref będzie dogodna dla siedlisk, które preferują różne gatunki ptaków.

Zaplanowano prace związane z infrastrukturą hydrotechniczną. Obejmą one remonty istniejących jej elementów (kanały, pompy, rowy melioracyjne itp.) oraz budowę kolejnych tego typu obiektów.

Urządzenia hydrotechniczne, jak śluzy i przepusty, sprawią, że woda będzie szybciej odpływała z polderu, co umożliwi rolnikom wykaszanie łąk i wypas zwierząt, na terenach, które obecnie przez długi czas są zalane.

"Kolejnym ważnym aspektem tego projektu jest możliwość wykorzystania polderu północnego wraz z siecią urządzeń hydrotechnicznych do działań przeciwpowodziowych" - powiedział PAP Cieślik.

W momencie wystąpienia wysokich stanów wód w rzece Warcie, woda mogłaby być wpuszczana na teren polderu północnego, ograniczając lub przeciwdziałając wystąpieniu ogromnych strat - wyjaśnił.

W planie są również działania edukacyjne m.in. warsztaty ekologiczne dla młodzieży i konferencje naukowe.

Park Narodowy "Ujście Warty" położony jest w obrębie pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej, w pobliżu ujścia Warty do Odry. Na krajobraz Parku składają się głównie otwarte siedliska łąkowe, poprzecinane gęstą siecią kanałów i starorzeczy oraz zarośla wierzbowe. Meliorację tego terenu do celów rolniczych wykonali jeszcze Niemcy.

"Ujście Warty" to jeden z najcenniejszych pod względem ornitologicznym obszarów, ostoja ptaków wodnych i błotnych. Na tym terenie występuje ponad 260 gatunków ptaków, z czego stanowiska lęgowe ma ponad 170 gatunków. Wiele z ptaków, które można tam spotkać, należy do gatunków chronionych.

Partnerem projektu jest Towarzystwo Ochrony Przyrody "Ptaki Polskie". Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych i krajowych. (PAP)

mmd/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)