Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rewolucja kubańska. Biskupi apelują o reformy polityczne

0
Podziel się

W liście duszpasterskim Konferencja Biskupów Kuby wezwała władze wyspy do politycznego otwarcia.

Rewolucja kubańska. Biskupi apelują o reformy polityczne
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bErtGzqt

W liście duszpasterskim Konferencja Biskupów Kuby wezwała władze wyspy do politycznego otwarcia i reform towarzyszącym już zapoczątkowanym zmianom społeczno-gospodarczym.

W liście przedstawionym w poniedziałek dziennikarzom biskupi wzywają władze do politycznego otwarcia, obejmującego _ prawo do różnorodności z poszanowaniem myśli, kreatywności i poszukiwania prawdy _.

- _ Tak jak dzieje się w aspekcie gospodarczym, wierzymy, że w naszej kubańskiej rzeczywistości odnowienie czy też uaktualnienie ustawodawstwa krajowego w porządku politycznym jest niezbędne _ - głosi list zatytułowany _ Nadzieja zawieść nie może _.

bErtGzqv

Sekretarz Konferencji Biskupów Jose Felix Perez powiedział, że list został przekazany władzom w nadziei, _ że zostanie odczytany w tym samym duchu, w jakim został napisany - konstruktywnie _.

Był to pierwszy list duszpasterski Konferencji Biskupów Kuby od czasu listu z 1993 roku, który wzbudził kontrowersje ze względu na krytykę pod adresem kubańskiego rządu.

W swoim nowym liście biskupi chwalą program reform podjęty przez prezydenta Raula Castro, legalizujący sprzedaż domów i używanych samochodów, zwiększający możliwości prywatnej inicjatywy biznesowej, oraz obejmujący decentralizację i zniesienie znienawidzonych wiz wyjazdowych.

Biskupi wskazują również, że wiele pozostaje do zrobienia, jak np. rozwiązanie problemu niskich uposażeń w kluczowych sektorach ochrony zdrowia i edukacji.

bErtGzqB

Kubański Kościół wzywa również do dialogu między samymi Kubańczykami, oraz apeluje do Waszyngtonu o zniesienie nałożonego 51 lat temu na Kubę embarga.

Na Kubie żyje stosunkowo niewielu katolików w porównaniu z innymi latynoskimi krajami. Na wyspie jest niecałe 10 proc. katolików, podczas gdy w Meksyku - 84 proc. Kościół jednak w ostatnich latach odgrywa na Kubie ważną rolę jako jedna z nielicznych niezależnych instytucji podejmujących dialog z rządem.

Odegrał kluczową rolę w wynegocjowaniu porozumienia, na mocy którego w 2010 i 2011 roku zwolniono z więzienia ostatnich z 75 działaczy uwięzionych w 2003 roku.

W zeszłym roku ówczesny papież Benedykt XVI odwiedził Kubę i spotkał się z Raulem i Fidelem Castro.

bErtGzqC
Czytaj więcej w Money.pl
Raul Castro odwołał zasłużonych komunistów Prócz 76-letniego Alarcona, który do lutego był też przewodniczącym parlamentu i jedną z najważniejszych osób w państwie, z komitetu odszedł 81-letni Jose Miguel Miyar Barruecos, przez trzy dekady sekretarz Rady Państwa.
Castro apeluje o pokój i ostrzega. Kogo? Mamy do czynienia z zagrożeniem wojną, jednym z najpoważniejszych od czasu październikowego kryzysu rakietowego z 1962 roku związanego z Kubą - ostrzega Castro.
Chcą sprowadzić 4 tys. lekarzy Federalna Rada Medycyny reprezentująca większość brazylijskich lekarzy energicznie przeciwstawia się importowi personelu medycznego z zagranicy.
bErtGzqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)