Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rezolucja sejmiku małopolskiego dot. ochrony przeciwpowodziowej

0
Podziel się:

Sejmik województwa małopolskiego przyjął w poniedziałek rezolucję, w której
wzywa rząd i parlament do jak najszybszego wprowadzenia zmian legislacyjnych dotyczących ochrony
przeciwpowodziowej w Polsce.

Sejmik województwa małopolskiego przyjął w poniedziałek rezolucję, w której wzywa rząd i parlament do jak najszybszego wprowadzenia zmian legislacyjnych dotyczących ochrony przeciwpowodziowej w Polsce.

Radni zaapelowali też o zagwarantowanie "stabilnego i właściwego poziomu corocznego finansowania zadań w zakresie ochrony przeciwpowodziowej realizowanych przez samorządy wojewódzkie".

W przyjętej jednogłośnie rezolucji małopolscy radni wnieśli o pilne przeprowadzenie zmian legislacyjnych, które umożliwią samorządom wszystkich szczebli sprawną realizację zadań z zakresu ochrony przeciwpowodziowej.

Chodzi przede wszystkim o znaczące zwiększenie finansowania zadań z zakresu utrzymania cieków i urządzeń melioracji wodnych oraz zagwarantowanie stabilnego i stałego poziomu ich corocznego finansowania. Zdaniem sejmiku planowanie rozdziału środków powinno odbywać się na zasadach subwencji, a ich wielkość winna być uzależniona od ilości posiadanych cieków, urządzeń wodnych, a nie decyzji instytucji dysponujących tymi środkami.

Małopolski sejmik postuluje także uproszczenie procedur związanych z wywłaszczaniem i nabywaniem nieruchomości pod infrastrukturę hydrotechniczną, poprzez uchwalenie tzw. specustawy.

Zdaniem radnych sejmiku, należy też zmienić przepisy regulujące przebieg dróg znajdujących się w pobliżu wałów przeciwpowodziowych, aby można było z nich sprawnie korzystać podczas akcji powodziowej.

Radni chcieliby, aby było możliwe przekazywanie przez samorządy wojewódzkie uprawnień gminom do administrowania ciekami i urządzeniami o znaczeniu komunalnym wraz z zagwarantowaniem środków na ten cel z budżetu państwa. Opowiedzieli się także za pilnym przygotowaniem planów ochrony przeciwpowodziowej i innych dokumentów wymaganych ustawą Prawo Wodne.

Jak napisano w rezolucji, jedną z przyczyn przerwania przez powódź wałów, co skutkowało katastrofalnymi podtopieniami, był "stan urządzeń hydrotechnicznych lub ich całkowity brak, co jest efektem nieodpowiednich rozwiązań ustawowych i niewłaściwego poziomu finansowania". (PAP)

rgr/ abr/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)