Notowania

rosja
31.05.2010 11:11

RFN i Rosja zapowiadają rozwój partnerstwa dla modernizacji

Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow zapowiedzieli w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" rozwijanie współpracy obu państw w zakresie wsparcia modernizacji Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Szefowie dyplomacji Niemiec i Rosji Guido Westerwelle i Siergiej Ławrow zapowiedzieli w poniedziałek na łamach niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" rozwijanie współpracy obu państw w zakresie wsparcia modernizacji Rosji. *

"Chcemy stworzyć na kontynencie europejskim obszar stabilności i bezpieczeństwa bez linii podziału i rozgraniczeń" - piszą politycy. W ich opinii należy jak najlepiej wykorzystać "ogromny potencjał, wypływający ze ścisłej współpracy niemiecko-rosyjskiej".

"Naszym narodom udało się wyciągnąć naukę z ciemnych rozdziałów naszej wspólnej historii" - oceniają szefowie MSZ Niemiec i Rosji, chwaląc pełne zaufania i bliskie stosunki obu państw, które rozwinęły się w kierunku "strategicznego partnerstwa". Jak piszą, relacje te mają fundamentalne znaczenie także dla całej Europy.

"Tego rodzaju partnerstwo oznacza też w dużej mierze umiejętność rozmawiania otwarcie na temat różnic zdań" - dodają.

Według ministrów "istotnym wkładem" w rozpoczęcie dialogu na temat stworzenia w Europie obszaru stabilności i bezpieczeństwa bez linii podziałów i odgraniczania kogokolwiek była rosyjska inicjatywa w sprawie zawarcia traktatu o bezpieczeństwie europejskim.

"Zgadzamy się co do tego, że bezpieczeństwo jednego państwa nie może być zapewnione kosztem innego państwa - jest uzależnione od możliwie najwyższego stopnia bezpieczeństwa sąsiada. Dlatego chcemy wspólnego szerokiego dialogu o bezpieczeństwie europejskim. Chodzi o to, by lepiej zrozumieć różne stanowiska w tej sprawie i przezwyciężyć rozbieżności" - piszą Westerwelle i Ławrow.

Zapowiadają pogłębienie współpracy w ramach ogłoszonego kilka lat temu niemiecko-rosyjskiego "partnerstwa dla modernizacji" na takie obszary, jak prawo gospodarcze i administracyjne oraz walka z korupcją. "Perspektywa ułatwień w podróżowaniu między Niemcami i Rosją - osadzona w europejskich ramach - jest również ważnym elementem wymiany i bliskich więzi między naszymi krajami" - dodają ministrowie.

Jak podkreślają, bilateralne doświadczenia obu państw we współpracy modernizacyjnej stały się wzorem dla inicjatywy "Partnerstwo dla Modernizacji" pomiędzy całą UE a Rosją; jest to temat rozpoczynającego się w poniedziałek wieczorem szczytu UE-Rosja w Rostowie nad Donem.

"Partnerstwo dla modernizacji nie jest celem samym w sobie. Służy Europie, która opiera się na szerokiej współpracy bez linii podziałów, wspólnocie demokratycznych, praworządnych porządków społecznych ze zróżnicowanymi gospodarkami rynkowymi oraz wysokim standardem życia" - podkreślają Ławrow i Westerwelle.

W piątek i sobotę nieformalną wizytę w Niemczech złoży prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Kanclerz Angela Merkel przyjmie go na rozmowach w pałacu Meseberg niedaleko Berlina.

Anna Widzyk (PAP)

awi/ ro/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz