Notowania

wiadomości
18.07.2011 20:33

RN Polskiego Radia ogłosiła kolejny konkurs na prezesa

Rada Nadzorcza Polskiego Radia ogłosiła w poniedziałek kolejny konkursu na prezesa spółki. W ubiegłym tygodniu KRRiT odmówiła powołania na to stanowisko Jarosława Hasińskiego, o co RN PR wnioskowała po rozstrzygnięciu poprzedniego konkursu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rada Nadzorcza Polskiego Radia ogłosiła w poniedziałek kolejny konkursu na prezesa spółki. W ubiegłym tygodniu KRRiT odmówiła powołania na to stanowisko Jarosława Hasińskiego, o co RN PR wnioskowała po rozstrzygnięciu poprzedniego konkursu.

Kandydatury na prezesa PR można zgłaszać do 29 lipca. Do konkursu mogą zgłosić się także te osoby, które startowały w poprzednim. Spotkanie z kandydatami zaplanowano na 3 sierpnia i prawdopodobnie tego dnia RN wybierze osobę, którą rekomenduje KRRiT do powołania na prezesa - poinformował PAP Radosław Kazimierski, rzecznik Polskiego Radia.

Konkurs na członków zarządu, w tym na prezesa tzw. dużego radia, RN PR ogłosiła pod koniec maja. Wystartowało w nim łącznie 26 osób; jedna odpadła z przyczyn formalnych, a kolejne 13 nie zostało zakwalifikowanych do przesłuchań przez Radę Nadzorczą. Z pozostałych osób trzy kandydowały na prezesa Polskiego Radia, a dziesięć na członków jego zarządu (jedna osoba złożyła aplikacje na oba stanowiska).

Po rozstrzygnięciu konkursu RN PR rekomendowała Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji powołanie na członków zarządu Henryka Cicheckiego i Jolanty Wiśniewskiej, natomiast na prezesa spółki - kierującego Polskim Radiem od listopada 2009 r. Jarosława Hasińskiego. KRRiT powołała Cicheckiego i Wiśniewską, odmówiła jednak powołania Hasińskiego. Oznacza to, że zarząd jest dwuosobowy, ale spółka nie ma prezesa.

Hasiński to b. dyrektor poznańskiego ośrodka TVP oraz szef Agencji Produkcji Audycji Telewizyjnych za prezesury Roberta Kwiatkowskiego. Współtworzył też i był jednym z dyrektorów w prywatnej, regionalnej Telewizji Silesia.

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak mówił PAP, że decyzja w sprawie niepowoływania Hasińskiego na stanowisko prezesa nie była jednomyślna - trzech z pięciu członków Krajowej Rady było przeciw jego kandydaturze, jedna głosowała za jego powołaniem, a jedna wstrzymała się od głosu. Krajowa Rada podejmuje uchwały większością 2/3 głosów. Oznacza to, że aby Hasiński został prezesem spółki, jego kandydaturę musiałoby poprzeć czterech członków KRRiT.

Jednomyślności w sprawie kandydatury Hasińskiego nie było też w Radzie Nadzorczej spółki. Jak mówił PAP przewodniczący Rady Stanisław Jędrzejewski, przeciwko tej decyzji opowiedziało się trzech z siedmiu jej członków. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do RN wynika, że przeciw Hasińskiemu zagłosowali Jędrzejewski (rekomendowany do rady przez resort kultury), Katarzyna Zielińska (rekomendowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa) i Marzenna Wojciechowska (wieloletni członek Komisji Prawa Autorskiego przy MKiDN).

Poza Hasińskim było jeszcze dwóch kandydatów na prezesa spółki. Jednym z nich był członek dotychczasowego zarządu PR Władysław Bogdanowski - b. prezes Radia Olsztyn, działacz Stowarzyszenia Radia Publicznego w Polsce. Jako jedyny startował też w konkursie na członka zarządu PR. Kolejnym kandydatem był Andrzej Siezieniewski, który kierował Polskim Radiem w latach 2002-2006. Wcześniej, od 1998 r. był członkiem zarządu spółki, szefował też Informacyjnej Agencji Radiowej.

Zgodnie z ustawą o rtv zarząd Polskiego Radia liczy od jednego do trzech członków; według statutu PR, niedawno zatwierdzonego przez MSP, trzy osoby.

Zasady konkursu reguluje rozporządzenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 18 listopada 2010 r. Zgodnie z nim kandydat na członka zarządu PR powinien: posiadać obywatelstwo polskie; korzystać z pełni praw publicznych; posiadać pełną zdolność do czynności prawnych; posiadać wykształcenie wyższe; posiadać co najmniej pięcioletni staż w zarządzaniu na stanowiskach kierowniczych; nie być karany za przestępstwo popełnione z winy umyślnej lub umyślne przestępstwo skarbowe. (PAP)

mca/ itm/ gma/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz