Notowania

tvp
17.08.2009 18:38

RN TVP i radia są kompletne

Do Rady Nadzorczej TVP minister skarbu państwa wskazał prof. dr hab. Ewę Nowińską, natomiast do RN Polskiego Radia - prof. dr. hab. Ryszarda Markiewicza. Obydwoje są pracownikami Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostali zgłoszeni przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Podziel się
Dodaj komentarz

Do Rady Nadzorczej TVP minister skarbu państwa wskazał prof. dr hab. Ewę Nowińską, natomiast do RN Polskiego Radia - prof. dr. hab. Ryszarda Markiewicza. Obydwoje są pracownikami Uniwersytetu Jagiellońskiego, zostali zgłoszeni przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Poinformowało o tym w poniedziałek Biuro Komunikacji Społecznej Ministerstwa Skarbu Państwa.

13 lipca minister skarbu zwrócił się do przedstawicieli 19 środowisk twórczych o wskazanie kandydatów na reprezentanta MSP w Radach Nadzorczych TVP, Polskiego Radia oraz 17 regionalnych rozgłośni. Odpowiedzi udzieliło 8 z nich. Dodatkowo swoje rekomendacje przedstawiły także: Stowarzyszenie Dziennikarzy im. Władysława Reymonta oraz Stowarzyszenie Autorów Polskich. Do Rady Nadzorczej TVP zgłoszono w sumie 19 kandydatów, z których 13 spełniało warunki formalne.

Do Rady Nadzorczej Polskiego Radia zgłoszono w sumie 11 kandydatów, z których 9 spełnia warunki formalne. Ponadto zgłoszono 17 osób bez wskazania spółki, z których jedynie 4 osoby spełniają warunki formalne.

Ewa Nowińska jest prawnikiem, prodziekanem Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, wykładowcą Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka nagrody Prezesa Urzędu Patentowego za rozprawę doktorską, odznaczona medalem Komisji Edukacji Narodowej. Autorka 220 prac naukowych z tego zakresu, recenzent projektów legislacyjnych, m.in.: prawo prasowe, ustawa o radiofonii i telewizji.

Ryszard Markiewicz jest także prawnikiem, pracownikiem UJ, zajmuje się prawem autorskim. Członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury. Autor wielu publikacji z zakresu prawa autorskiego i prawa internetowego.

W końcu lipca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała po ośmiu członków nowych rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. Aby rady były kompletne, a więc liczyły po 9 członków, po jednym swoim przedstawicielu do nich wskazał minister skarbu państwa.

Wybór nowych rad nadzorczych oznacza, że w niedługim czasie zajść mogą zmiany w zarządach mediów publicznych, a przede wszystkim w TVP, gdzie od grudnia p.o. prezesa jest Piotr Farfał. Poprzednia rada nadzorcza telewizji w ostatnim dniu swojej kadencji zawiesiła go w obowiązkach, a kierowanie TVP powierzyła Sławomirowi Siwkowi. KRS nie zarejestrował jednak tych uchwał uznając, że zostały podjęte już po zakończeniu kadencji rady nadzorczej. Teraz o składzie zarządu TVP zdecyduje już nowa rada nadzorcza.

W Sejmie na ponowne głosowanie czeka ustawa medialna, którą zawetował prezydent. (PAP)

dom/ pz/ jra/

Tagi: tvp, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz