Notowania

powódź 2010
10.07.2011 12:00

Rocznica powodzi. Potrzebne wały i zbiorniki

Po powodzi z 1997 roku odbudowano wszystkie zniszczone wówczas instalacje przeciwpowodziowe. To jednak za mało.

Podziel się
Dodaj komentarz
(szlagor/CC/Flickr)

Czternaście lat temu - w lipcu 1997 roku - województwa śląskie, opolskie i dolnośląskie zmagały się z katastrofalną powodzią. - _ Ten kataklizm dużo nas nauczył, ale wciąż pozostaje wiele do zrobienia _ - powiedział wojewoda opolski, Ryszard Wilczyński.

Na Opolszczyźnie odbudowano wszystkie wały zniszczone w 1997 roku, przebudowano też hydrowęzły Kędzierzyn i Opole. W województwie śląskim odbudowano, wyremontowano i podniesiono wszystkie wały przeciwpowodziowe na Odrze od granicy z Czechami do Raciborza. Gotowy jest też polder Buków, który sprawdził się podczas ubiegłorocznych powodzi.

Położony na terenie gmin Krzyżanowice i Gorzyce polder Buków w ubiegłym roku w szczytowym momencie przyjął nawet więcej wody, niż zakłada jego nominalna pojemność, około 50 milionów metrów sześciennych. Złagodził falę kulminacyjną, przejmując około 15 procent płynącej Odrą wody - uratowało to Racibórz przed przelaniem się rzeki przez wały.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/t96703.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wiele;inwestycji;przeciwpowodziowych;tylko;na;papierze,116,0,621172.html) Wiele inwestycji tylko na papierze
Rozpoczęły się prace w gminie Rudnik, niebawem ruszą również w Kuźni Raciborskiej, trwa też budowa wałów w okolicach Ciska (Opolskie). Wciąż nie powstał natomiast zbiornik Racibórz Dolny, kluczowy dla ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców doliny Odry. Jego pojemność w pierwszym etapie inwestycji - do 2015 roku - wyniesie około 185 milionów metrów sześciennych wody. Koszt budowy zbiornika szacowany jest na co najmniej 1,2 miliarda złotych.

Gotowa jest już dokumentacja zbiornika, zaawansowany jest wykup gruntów pod budowę. W końcu czerwca Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała tzw. decyzję środowiskową - już po odwołaniach, wniesionych m.in. przez ekologów od decyzji regionalnej dyrekcji.

Zbiorniki i poldery to w ocenie Wilczyńskiego najmocniejsze ogniwa systemu ochrony przeciwpowodziowej - najsłabszym są wały. - _ Jeśli woda już jest w międzywalu, to kontrola nad nią jest warunkowa. Jeśli to jest nowy wał, dobrej konstrukcji i odpowiednio wysoki, to jest jeszcze w porządku; jeśli jest przestarzały, to możemy go stracić w każdym momencie _ - ocenił wojewoda.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/120/t45688.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ile;zaplacimy;za;opoznienia;w;inwestycjach;po;powodzi,113,0,487537.html) Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi?
Zaznaczył, że rozwój systemu ochrony przed powodzią prowadzony jest ze świadomością, że zbiornik Racibórz powstanie, ale zanim zacznie funkcjonować, mieszkańcy doliny Odry muszą liczyć się z możliwością wystąpienia powodzi takich jak w 2010 roku. - _ Tzw. woda stuletnia zdarza nam się - przy obecnym stanie klimatu - co kilkanaście lat. Musimy zadbać, żeby wały były właściwie utrzymane, przebudowane bądź wybudowane tam, gdzie ich nie ma _ - powiedział Wilczyński.

Dodał, że dla zminimalizowania zagrożeń niezbędne jest też rozsądne gospodarowanie na terenach zagrożonych powodzią. - _ Musimy umiejętnie gospodarzyć na obszarach, gdzie Odra może zagrażać i nie budować tam substancji mieszkaniowej. Po 97 roku nie udało się zatrzymać budowania na terenach zalewowych - tak jest m.in. w gminie Cisek, pod Kędzierzynem, a także w Opolu, gdzie obiektów zagrożonych przybyło, a nie ubyło. Jedynym sposobem unikania zabudowy na terenach zalewowych są dobrze zrobione miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, wykluczające pewne tereny z zabudowy _ - argumentował wojewoda.

Zaznaczył, że w 2010 roku sprawdził się też system sterowania kaskadą zbiorników na Nysie Kłodzkiej, dzięki czemu wody tej rzeki nie wlały się do Odry i nie zagroziły Wrocławiowi, który w 1997 roku poważnie ucierpiał. W stolicy Dolnego Śląska jak najszybciej musi powstać ponad kilometrowy wał na Kozanowie, osiedlu, które najczęściej jest zalewane wodą z dwóch rzek: Odry i Ślęzy. Inwestycja ma kosztować 23 miliony złotych i ma powstać do połowy 2013 roku.

Powódź z lata 1997 roku, która dotknęła głównie południową i zachodnią Polskę, pochłonęła 54 ofiary. Zalanych zostało około 600 tysięcy hektarów, czyli około 2 procent powierzchni kraju. Zniszczeniu uległo prawie 700 tysięcy mieszkań, około 4 tysiące mostów, prawie 15 tysięcy kilometrów dróg, 2 tysiące kilometrów torów kolejowych, ponad 600 kilometrów wałów przeciwpowodziowych. Straty oszacowano na około 12 miliardów złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/49/t132145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ponad;482;mln;zl;na;odbudowe;po;powodzi,63,0,838975.html) Ponad 482 mln zł na odbudowę po powodzi Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji taką kwotę przyznał samorządom od początku roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t139721.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pawlak;chce;odkupic;zalane;grunty,84,0,834388.html) Pawlak chce odkupić zalane grunty Wicepremier Waldemar Pawlak odwiedził odbudowany po powodzi w 2010 r. wał przeciwpowodziowy w Świniarach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t111857.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/powodzianie;pozywaja;panstwo;co;zrobi;sad,242,0,833010.html) Powodzianie pozywają państwo. Co zrobi sąd? Przed krakowskim Sądem Okręgowym rusza proces w sprawie zbiorowego pozwu jaki mieszkańcy zalanego przez powódź Sandomierza wytoczyli Skarbowi Państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t104330.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/powodzianie;ciagle;potrzebuja;pomocy,136,0,750216.html) Powodzianie ciągle potrzebują pomocy Ponad 135 tys. zł zebrali opolscy biznesmeni na pomoc dla w Bogatyni.
Tagi: powódź 2010, powódź w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz