Notowania

Rocznica powstania: Upamiętnili ofiary rzezi na warszawskiej Woli

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach dokonywanych przez oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

68 lat temu w pierwszych dniach powstania warszawskiego hitlerowcy zamordowali od 40 do 60 tys. mieszkańców Woli. O pamięć o ofiarach rzezi apelowała wczoraj prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas uroczystości upamiętniającej te wydarzenia.

_ - Zagłada ludności Woli w pierwszych dniach powstania była tragiczna i dramatyczna. Zapowiadała jeszcze większą tragedię Warszawy, bo taki sam los jak 50 tys. mieszkańców Woli, spotkał jeszcze ponad 100 tys. warszawiaków w pozostałych dzielnicach. Byli to zarówno powstańcy, jak i mieszkańcy kolejnych upadających dzielnic, tam toczyła się ta fala morderstw _ - powiedziała prezydent stolicy podczas uroczystości pod pomnikiem poświęconym pamięci ludności cywilnej.

Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców warszawskiej Woli zginęło w dniach 5-7 sierpnia 1944 r. w masowych egzekucjach dokonywanych przez oddziały niemieckie na rozkaz Hitlera.

Pod pomnikiem na warszawskiej Woli stawili się także: dowódca Garnizonu Warszawa gen. bryg. Wiesław Grudziński, doradca prezydenta RP Waldemar Strzałkowski, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, burmistrz dzielnicy Wola Urszula Kierzkowska, harcerze i warszawiacy. Hołd pomordowanym oddano złożeniem wieńców, salwą honorową i odczytaniem apelu pamięci.

W 2010 r. Rada m.st. Warszawy ustanowiła 5 sierpnia Ogólnowarszawskim Dniem Pamięci Mieszkańców Woli zamordowanych przez Niemców podczas powstania warszawskiego. Inicjator uchwały Jerzy Jankowski podkreślił wczoraj, że _ warszawska Wola stała się cmentarzyskiem, grobem powstania _. _ Czarna sobota 5 sierpnia 1944 r. to apogeum zbrodni ludobójstwa na niewinnej ludności cywilnej. Ginęli wszyscy, mężczyźni, kobiety, niemowlęta, małe dzieci, kobiety w ciąży, niedołężni, starcy, ginęli chorzy na łóżkach szpitalnych, lekarze i pielęgniarki, również siostry zakonne i księża _ - powiedział.

Jankowski zaapelował o upamiętnienie pomordowanych na Woli zainstalowaniem tablic informacyjnych w miejscach wydarzeń z krótkim opisem historycznym w językach angielskim, rosyjskim, niemieckim i polskim. _ - Istniejący stan oznaczenia miejsc pamięci nie jest zadowalający _ - ocenił.

Prezydent miasta odparła, że władze miasta są otwarte na inicjatywy upamiętniania kolejnych miejsc związanych z powstaniem warszawskim. Przypomniała, że pamięć o tragicznych losach ludności cywilnej Woli upamiętnia 55 tablic umieszczonych na ul. Wolskiej. _ - Chodząc po współczesnej Woli nie sposób ich nie dostrzec. Zwłaszcza w tych rocznicowych dniach pochylmy przed nimi głowy, wspomnijmy tych, którzy padli ofiarą nienawiści i obłąkańczej ideologii totalitaryzmu _ - zaapelowała Gronkiewicz-Waltz.

Hitler po otrzymaniu wiadomości o wybuchu powstania w Warszawie wydał rozkaz stłumienia zrywu, zniszczenia miasta i eksterminacji mieszkańców. _ - Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy _ - brzmiał rozkaz przywódcy III Rzeszy.

Na Woli masowa eksterminacja rozpoczęła się 5 sierpnia. Cywilów mordowano z broni maszynowej lub wrzucano granaty do zamieszkałych domów, które później podpalano. Osoby, którym udało się uciec mordowano, a zwłoki wrzucano do płonących budynków. Cywilów zapędzano na teren dużych zabudowań, placów lub parków i rozstrzeliwano z broni maszynowej. Największe egzekucje miały miejsce koło wału kolejowego przy ul. Moczydło oraz w fabrykach _ Ursus _ i Franaszka przy ul. Wolskiej.

Czytaj więcej w Money.pl
"Przywozili nam paczki z kalesonami" Nie bali się, bo - jak twierdzą - byli za młodzi na strach.
"To skandal". Marszałek ostro o incydencie - _ Dla tych, którzy przeżyli powstanie takie zachowanie na grobach ich kolegów jest okropnym przeżyciem _ - mówi Bogdan Borusewicz.
Świętują rocznicę Powstania Warszawskiego Wieńce złożyli przedstawiciele środowisk powstańców warszawskich, najważniejszych urzędów w Polsce i ambasad.
Tagi: rocznica powstania warszawskiego, hanna gronkiewicz-waltz, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz