Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
solidarność
13.08.2010 19:41

Rocznicowy zjazd Solidarności bez Wałęsy

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ Solidarność odbędzie się 30 sierpnia w Gdyni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Lech Wałęsa nie zamierza uczestniczyć 30 sierpnia w Gdyni w okolicznościowym zjeździe NSZZ _ Solidarność _ z okazji 30. rocznicy Porozumień Sierpniowych. Mówi, że ma żal do obecnych i byłych władz związku, który - jego zdaniem - został upartyjniony.

_ - W związku z tym, że tak daleko wszystko popsuto, tak daleko mnie poobrażano, zostawiam to, niech to dogorywa _ - powiedział legendarny przywódca Solidarności. - _ Ja nie mam ochoty na branie udziału w tym wszystkim _ - dodał.

Wałęsa zarzuca obecnym i byłym władzom Solidarności upartyjnienie związku. _ Zaproponowałem zwinąć sztandary. - Prosiłem Śniadka i Krzaklewskiego - zwińcie to, idźcie pod swoim sztandarem "solidność" czy coś podobnego, bo Solidarność będzie jeszcze potrzebna do dalszej gry o Europę. Nie posłuchali mnie, dlatego teraz jesteśmy więźniami przeszłości i nic nie można zrobić _ - powiedział były prezydent.

_ - Dziś związek nie musi już przecież grać na mnie i powoływać się na mnie, jest może mądrzejszy, bardziej przygotowany, to jest inny związek, może nawet lepszy od mojego _ - dodał Wałęsa.

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ _ Solidarność _ odbędzie się 30 sierpnia w sali widowiskowo-sportowej w Gdyni. Zaproszeni zostali na niego m.in. sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, byli i obecni członkowie związku oraz przedstawiciele organizacji związkowych z około 30 krajów z całego świata - łącznie prawie 3 tys. osób. Podczas okolicznościowego zjazdu przewidziano siedem przemówień.

W drugiej części zjazdu odbędzie się widowisko słowno-muzyczne zatytułowane _ Solidarność to znaczy jeden i drugi _ z udziałem m.in. Stanisławy Celińskiej, Antoniny Krzysztoń, Renaty Przemyk, Mariusza Lubomskiego, Roberta Gawlińskiego, Kayah, Stanisława Sojki, Andrzeja Sikorowskiego, Grzegorza Turnaua, Andrzeja Dziubka i Lesława Żurka.

Dzień później związek organizuje także mszę św. dziękczynną przy Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Obecność na niej potwierdziło już kilkunastu biskupów. Homilię wygłosi metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Tagi: solidarność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz