Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rodziny ofiar chcą podejść do wraku TU-154M

0
Podziel się

Szczątki prezydenckiej maszyny są jednak dowodem w trwającym śledztwie.

Rodziny ofiar chcą podejść do wraku TU-154M
(kprm.gov.pl)
bDImVlat

_ - Polscy dyplomaci walczą, aby rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, które 9 kwietnia udają się do Smoleńska, mogły podejść do wraku TU-154M _- powiedziała Ewa Komorowska, żona wiceszefa MON Stanisława Komorowskiego, który zginął w katastrofie.

Jak powiedziała, niedawno okazało się, że członkowie rodzin nie będą mogli lądować w Briańsku; lecą więc do Moskwy, a następnie czeka ich 5 godzin jazdy autobusem do Smoleńska._ - To będzie mordercza wyprawa. Spotykamy się na lotnisku o drugiej w nocy, wylatujemy o trzeciej. Uroczystości muszą być krótsze niż w październiku _ - powiedziała Ewa Komorowska w TVN24.

Według Komorowskiej najpierw rodziny będą przy brzozie, w którą uderzył TU-154 M. - _ W planie _ - mówiła - _ jest też podejście do wraku samolotu, ale - jak zaznaczyła - jest on teraz dowodem w sprawie i polskie służby dyplomatyczne walczą o to, żeby rodziny mogły do niego podejść. _

bDImVlav

_ - Od wraku przejeżdżamy - nie przechodzimy - do miejsca katastrofy, tam będą uroczystości, nabożeństwo ekumeniczne _ - dodała.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t79473.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/juz;4;marsze;na;10;kwietnia;bedzie;wiecej,12,0,798732.html) Już 4 marsze na 10 kwietnia. Będzie więcej?

Zaznaczyła, że nie będzie tam polityków, jedynie prezydentowa Anna Komorowska, która patronuje pielgrzymce. Ona i przedstawiciel rodzin ofiar zabiorą głos podczas uroczystości na miejscu katastrofy.

Następnie ma odbyć się symboliczna uroczystość polegająca na odczytywaniu nazwisk ofiar katastrofy. Na cześć każdej z ofiar żołnierze, przy dźwięku wojskowych werbli, będą nieść płonący znicz. Znicze ostatecznie utworzą krzyż. - _ Jak stamtąd odejdziemy, pozostawimy płonący krzyż _ - mówiła Komorowska.

bDImVlaB

Była też pytana o ideę budowy pomnika ofiar katastrofy. Według niej pomnik mógłby powstać w okolicach Krakowskiego Przedmieścia, niekoniecznie przed Pałacem Prezydenckim. _ - Obawiam się, że jeżeli pomnik nie stanie przed Pałacem Prezydenckim, w miejscu, w którym stał krzyż, to i tak ta grupa, która najgłośniej woła o pomnik na Krakowskim Przedmieściu, nie będzie usatysfakcjonowana _ - zaznaczyła.

I dodała: _ Chciałabym pomnika, nie po to, żebym sama mogła tam pójść albo, żeby demonstracje mogły tam pójść. Chciałabym pomnika, żeby za 30 lat, jak będzie szła mama z dzieckiem Krakowskim Przedmieściem, żeby mogła zatrzymać się w miejscu, gdzie będzie tablica, czy pomnik, gdzie będzie krótka historia tego, co się stało, żeby to dziecko mogło przeczytać, że 10 kwietnia 2010 roku itd. Żeby to było miejsce mijane spokojnie, w skupieniu _. _ I moim zdaniem można z tym poczekać. Nie mam takiego poczucia, że to się musi stać natychmiast _ - podkreśliła.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t112476.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;do;pis;opamietajcie;sie;ze;smolenskiem,161,0,803233.html) PO do PiS: Opamiętajcie się ze Smoleńskiem Platforma apeluje o niezawłaszczanie przez Prawo i Sprawiedliwość tej tragedii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/42/t95530.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polacy;chca;wspolnej;rocznicy;smolenska;prezes;pis;nie,204,0,770764.html) Polacy chcą wspólnej rocznicy Smoleńska. Prezes PiS nie 70 proc. badanych chce wspólnych obchodów katastrofy. Jarosław Kaczyński chce zorganizować oddzielne uroczystości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/t95531.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaczynski;bedziemy;czcic;poki;zyjemy,132,0,803972.html) Kaczyński: Będziemy czcić, póki żyjemy Prezes PiS uważa, że powinien powstać pomnik upamiętniający Lecha i Marię Kaczyńskich.
bDImVlaW
wiadomości
kraj
Źródło:
KOMENTARZE
(0)