Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok po Kongresie Kultury Polskiej powołano Instytut Muzyki i Tańca

0
Podziel się:

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał Instytut Muzyki i Tańca, którego
stworzenie postulowali rok temu uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej. Minister przedstawił też po
raz pierwszy "Pakiet +" - dokument, w którym odpowiada na pytania sformułowane rok temu.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski powołał Instytut Muzyki i Tańca, którego stworzenie postulowali rok temu uczestnicy Kongresu Kultury Polskiej. Minister przedstawił też po raz pierwszy "Pakiet +" - dokument, w którym odpowiada na pytania sformułowane rok temu.

Zarządzenie o powołaniu Instytutu Muzyki i Tańca Zdrojewski podpisał w środę, podczas spotkania w warszawskich Łazienkach Królewskich podsumowującego ustalenia Kongresu Kultury Polskiej i dotychczasowe działania resortu. Minister wręczył także akty nominacji Andrzejowi Kosowskiemu, który będzie sprawował funkcję dyrektora Instytutu oraz Joannie Szymajdzie - zastępcy dyrektora.

Instytut Muzyki i Tańca zainauguruje działalność 1 października; będzie mieścił się na Placu Piłsudskiego 9 - w miejscu, w którym do niedawna mieściła się tymczasowa siedziba Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

"Powołanie Instytutu to dowód na to, że głos środowiska tancerzy i muzyków został wysłuchany" - mówił szef placówki Andrzejowi Kosowski.

Minister kultury podkreślił, że powołanie Instytutu Muzyki i Tańca to wyraz jego uznania dla "wszystkich, którzy zajmowali się tańcem i baletem przez ostatnie lata w warunkach ogromnego dyskomfortu - bez swojej placówki, bez siedziby, bez opiekunów".

Funkcjonowanie Instytutu ma opierać się przede wszystkim na działalności promocyjnej, edukacyjnej i wspieraniu profesjonalnego rozwoju tańca i muzyki.

Minister omówił także dokument "Pakiet +" dla kultury, który m.in. wskazuje źródła finansowania polskiej polityki kulturalnej do 2015 roku.

"Pakiet+ dla kultury odpowiada na większość postulatów twórców i jest naturalną kontynuacją raportu o stanie kultury z 2008 roku, zeszłorocznego kongresu oraz działań (...), które podjęliśmy w ciągu ostatniego roku" - powiedział Zdrojewski.

"Pakiet +" obejmuje 87 projektów, legislacyjnych i merytorycznych, pogrupowanych w zadania tematyczne.

Do 2015 roku resort kultury chce dokonać najbardziej znaczących zmian m.in. w sferze edukacji kulturalnej. 100 mln złotych ma zostać przeznaczone jeszcze w 2010 roku na programy edukacyjne oraz powrót plastyki i muzyki do szkół. Na dwa projekty - modernizację bibliotek w małych miejscowościach oraz digitalizację dóbr kultury - przeznaczone zostanie w ciągu najbliższych pięciu lat 230 mln złotych.

Wśród projektów "Pakietu +" znalazło się także: opracowanie założeń do nowej ustawy regulującej kwestie związane z ochroną zabytków, przekształcenie Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Narodowy Instytut Dziedzictwa, powołanie Instytutu ds. Muzeów, opracowanie założeń projektu ustawy o narodowym zasobie audiowizualnym.

Środowe spotkanie w Łazienkach transmitowano na żywo w internecie na stronie resortu kultury i Kongresu Kultury Polskiej. (PAP)

agz/ ls/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)