Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rola-Żymierski przestał być honorowym obywatelem Włocławka

0
Podziel się:

Marszałek Michał Rola-Żymierski został w
poniedziałek pozbawiony tytułu honorowego obywatela Włocławka.
Radni uznali, że od początku był on niegodny tego tytułu.

Marszałek Michał Rola-Żymierski został w poniedziałek pozbawiony tytułu honorowego obywatela Włocławka. Radni uznali, że od początku był on niegodny tego tytułu.

Dyrektor biura prasowego Urzędu Miasta we Włocławku Andrzej Chmielewski poinformował, że za odebraniem honorowego obywatelstwa opowiedziało się 11 radnych, dziewięciu było przeciw, a trzech wstrzymało się od głosu.

Jak podkreślił inicjator uchwały, radny Bartłomiej Kołodziej, Żymierski był osobą skazaną za nieuczciwość i działanie korupcyjne, współpracownikiem wywiadu wrogiego Polsce mocarstwa. "Apelowałem do radnych, aby nie traktować tego w kategoriach politycznych, ale jako sprawę uczciwości - nie może być defraudant, zdrajca ojczyzny osobą patronującą miastu" -dodał Kołodziej.

Przeciwko uchwale głosowali radni SLD. Jak podkreślali, ich sprzeciw budziła nie sama ocena osoby marszałka, ale odmienne podejście radnych prawicy do wymagań moralnych wobec ludzi władzy.

"Dziś podnosimy korupcyjne zarzuty wobec Roli-Żymierskiego, a w rządzie mamy ludzi skazanych prawomocnymi wyrokami, piastujących bardzo wysokie stanowiska. Nagradza się płk. Kuklińskiego, jako bohatera narodowego, wytykając - słusznie zresztą - służalczą uległość Żymierskiego wobec Związku Radzieckiego" - argumentował Andrzej Pałucki, przewodniczący klubu radnych SLD.

Michał Rola-Żymierski (pierwotnie nosił nazwisko Łyżwiński) walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego i dosłużył się w latach 20. stopnia generalskiego. W 1927 roku został skazany na więzienie i zdegradowany za korupcję podczas dostaw masek przeciwgazowych dla wojska.

W latach 30. opuścił Polskę i rozpoczął współpracę z radzieckim wywiadem. W okresie wojny dowodził Armią Ludową, a po zakończeniu działań wojennych był zaangażowany w utrwalanie radzieckich wpływów w polskiej armii.

W 1945 roku otrzymał stopień Marszałka Polski. W 1952 roku został aresztowany w ramach czystek stalinowskich w wojsku. Wyszedł na wolność i został zrehabilitowany w 1955 roku; do połowy lat 80. zajmował wysokie urzędy państwowe.

Honorowe obywatelstwo Włocławka nadano Roli-Żymierskiemu w 1947 roku. Oprócz niego, godność tę otrzymało po wojnie osiem innych osób, z których żyje obecnie tylko abp Henryk Muszyński. (PAP)

olz/ jer/ la/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)