Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolnicy zapisują się na akcje spółek inseminacyjnych

0
Podziel się:

Do 29 października rolnicy mogą zapisać się na akcje czterech
prywatyzowanych spółek inseminacyjnych. Najwięcej chętnych jest na walory Mazowieckiego Centrum
Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu - poinformował prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor
Szmulewicz.

Do 29 października rolnicy mogą zapisać się na akcje czterech prywatyzowanych spółek inseminacyjnych. Najwięcej chętnych jest na walory Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu - poinformował prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.

Chodzi o Stację Hodowli i Unasieniania Zwierząt (SHiUZ) w Bydgoszczy, Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach, Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu oraz Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem. Są to pierwsze od wielu lat prywatyzacje, które zostały skierowane do rolników.

Pierwszeństwo do kupna akcji tych spółek, należących do Skarbu Państwa, mają ich pracownicy, producenci rolni oraz inseminatorzy. Uprawnionych jest w sumie ponad 409 tys. osób.

Zainteresowanie jest różne, w zależności od regionu. Najwięcej chętnych jest w przypadku SHUiZ w Łowiczu - tam zapisało się już na ok. 70 proc. akcji. O możliwości ich kupna szeroko informowali tam pracownicy stacji, a także izba rolnicza - informuje Szmulewicz. "Pieniądze za akcje rolnicy będą musieli wpłacić prawdopodobnie do końca grudnia" - powiedział PAP.

Szmulewicz przypomniał, że ministerstwo skarbu zapowiadało możliwość zapłaty za akcje w ratach, spłacanych w ciągu 5 lat. Z kolei minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że rolnicy będą mogli uzyskać preferencyjny kredyt na zakup i jest to lepsze rozwiązanie. Kredyt ma być oprocentowany na 2 proc. w skali roku, a można go będzie zaciągnąć na 8 lat. Kredyt ma być dostępny w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Prezes Izb Rolniczych uważa, że prywatyzację SHUZ-ów ogłoszono w złym czasie, w okresie żniw, powodzi. Jego zdaniem ministerstwo skarbu wyznaczyło także zbyt krótki termin zapisów. Izby chciały, by trwały one do końca lutego; byłoby więcej czasu na szersze poinformowanie rolników o zaletach takiej prywatyzacji - dodał.

Jeżeli akcje spółek inseminacyjnych nie zostaną kupione w całości, przewidziany jest II etap prywatyzacji, Wtedy będą mogły je nabyć grupy producenckie, związki hodowców, spółdzielnie. Reszta niekupionych udziałów zostanie sprzedana na wolnym rynku. SHUZ-y są prywatyzowane zgodnie z zapisami ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji, co oznacza, że 15 proc. akcji bezpłatnie otrzymują pracownicy tych spółek.

Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt w Bydgoszczy specjalizuje się w produkcji nasienia buhajów oraz unasienianiu krów i jałowic. Zajmuje się też pozyskiwaniem i przenoszeniem zarodków u bydła, a także produkcją nasienia od knurów i unasienianiem loch.

Wielkopolskie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Tulcach zajmuje się sprzedażą nasienia buhajów i knurów oraz świadczy usługi inseminacyjne. Spółka działa w województwach: wielkopolskim i lubuskim.

Mazowieckie Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu prowadzi od ponad 50 lat prace hodowlane zwierząt gospodarskich, jak bydło, trzoda chlewna oraz pszczoły.

Małopolskie Centrum Biotechniki w Krasnem działa na terenie województw: podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i opolskiego. Poza siedzibą w Krasnem, będącą głównym ośrodkiem hodowlanym, spółka posiada 9 terenowych komórek organizacyjnych, zajmujących się produkcją nasienia buhajów. (PAP)

awy/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)