Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rolniczy protest - w Zachodniopomorskiem utrudnienia w ruchu

0
Podziel się:

#
Dochodzą inf.o kolejnych protestach
#

# Dochodzą inf.o kolejnych protestach #

26.02. Koszalin/Szczecin (PAP) - W pięciu miejscach woj. zachodniopomorskiego, m.in. na drogach krajowych nr 6 i 10, są w środę utrudnienia w ruchu spowodowane rolniczym protestem. Rolnicy manifestują przeciw nieprawidłowościom, do jakich ich zdaniem dochodzi przy sprzedaży ziemi rolnej.

Według informacji przekazanych przez policję korki występują na drodze krajowej przy wjeździe do Koszalina od strony Szczecina, gdzie kilkunastu rolników chodzi po przejściu dla pieszych na rondzie majora Łupaszki znajdującym się ciągu drogi krajowej nr 6 Szczecin - Gdańsk.

Utrudnienia są również na drodze krajowej nr 10 Lubieszyn - Płońsk. Odcinkiem między miejscowościami Krąpiel i Suchań porusza się wolno kolumna ok. 25 ciągników.

Rolnicy protestują też w Szczecinku, jeżdżąc 17 ciągnikami i pięcioma ciężarówkami między ul. Pilską a Koszalińską. W okolicach Świdwina drogami porusza się 12 ciągników. W okolicach Kołobrzegu krajową "szóstką" miedzy Czarkowem i Ramlewem jeździ 13 ciągników i cztery samochody osobowe.

W woj. dolnośląskim protest rozpoczął się po godz. 12 na drodze krajowej nr 5 między miejscowościami Strzegom i Dobromierz oraz na krajowej "12" w okolicach Głogowa. Rolnicy poruszają się oflagowanymi ciągnikami, łącznie na trasy wyruszyło ok. 60 pojazdów. Według policji protest nie powoduje większych utrudnień w ruchu. "Ciągniki, którymi poruszają się rolnicy, jadą w kolumnach po pięć pojazdów, zachowując odstępy umożliwiające kierowcom aut osobowych wyprzedzanie" - powiedziała PAP rzeczniczka Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. Protest miał się zakończyć około godz. 15.

Około stu rolników pikietowało przed urzędem wojewódzkim w Lublinie. Trzymali transparenty z hasłami: "Stop wyprzedaży ziemi cudzoziemcom" i "Polska ziemia dla polskich rolników". Przewodnicząca rady wojewódzkiej NSZZ RI "Solidarność" w Lublinie Teresa Hałas powiedziała, że demonstracja jest wyrazem poparcia dla rolników z woj. zachodniopomorskiego, przeciwstawiających się nieprawidłowościom w sprzedaży ziemi z państwowych zasobów.

Zebrani gwizdami i okrzykami "PSL - zdrajcy" powitali wchodzącego do urzędu wicemarszałka woj. lubelskiego Sławomira Sosnowskiego (PSL). Sosnowski podziękował im za zorganizowanie protestu, "jeśli ma on służyć obronie polskiego chłopa".

Odczytano petycję, w której protestujący zwracają się do premiera Donalda Tuska m.in. o wprowadzenie moratorium na sprzedaż ziemi z zasobów Skarbu Państwa do czasu wejścia w życie rozwiązań prawnych, które będą gwarantowały wspieranie gospodarstw rodzinnych.

Rolnicy uważają, że ziemia przeznaczona na powiększenie gospodarstw rodzinnych trafia do zagranicznych spółek za pośrednictwem podstawionych osób. Przeciwko temu od kilku tygodni protestują zachodniopomorscy rolnicy. W środę ich żądania, według zapowiedzi NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych, która jest organizatorem akcji, mieli poprzeć rolnicy z innych regionów.

Protesty mają polegać m.in. na pikietach przed urzędami wojewódzkimi, przejazdami kolumn ciągników drogami krajowymi i przechodzeniu zwartymi grup przez przejścia dla pieszych. Akcje takie zapowiedziano w województwach zachodniopomorskim, lubelskim, łódzkim, świętokrzyskim, mazowieckim, podkarpackim, małopolskim, dolnośląskim i wielkopolskim. (PAP)

sibi/ res/ bpi/ kop/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)