Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Romowie z Radomia wydali płytę z baśniami dla dzieci

0
Podziel się

Radomskie Stowarzyszenie Romów "Romano Waśt" wydało w sobotę płytę z baśniami
cygańskimi dla dzieci. To jeden z elementów projektu w ramach, którego Romowie chcą poprawić swój
wizerunek i przeciwdziałać marginalizacji społecznej.

bEgYQFMB

Radomskie Stowarzyszenie Romów "Romano Waśt" wydało w sobotę płytę z baśniami cygańskimi dla dzieci. To jeden z elementów projektu w ramach, którego Romowie chcą poprawić swój wizerunek i przeciwdziałać marginalizacji społecznej.

Jak powiedziała PAP Adela Głowacka z "Romano Waśt", na płycie umieszczono kilkanaście baśni autorstwa Izydora Kopernickiego i Zenona Gierały. Płyta ukazała się w nakładzie 5,5 tys. egzemplarzy jako dodatek do radomskiej "Gazety Wyborczej". "Chcemy, aby polskie dzieci poznały piękne cygańskie baśnie, w których jest wiele prawdy o naszym życiu" - stwierdziła Głowacka.

Projekt "Romowie wśród innych - popularyzowanie pozytywnego wizerunku Romów w Radomiu" finansowany jest z pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach programu 50 romskich kobiet i mężczyzn podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Część z nich uczestniczy w kursie fryzjerskim, część uczy się języka angielskiego. W planach są także kursy komputerowe i operatora wózków widłowych. Dużą popularnością cieszy się także kurs prawa jazdy.

bEgYQFMD

Głowacka przyznała, że Romów było z początku trudno namówić do uczestnictwa w kursach. "Nie wierzyli w swoje możliwości i obawiali się, jak zostaną przyjęci przez innych. Okazało się, że dają sobie radę i są chwaleni przez prowadzących zajęcia" - powiedziała. Za unijne pieniądze stowarzyszenie wydało też w listopadzie przewodnik po kulturze i historii romskiej. Wcześniej zorganizowano festiwal kultury romskiej i przegląd filmów.

W Radomiu mieszka około pół tysiąca Romów. Stowarzyszenie "Romano Waśt" ("Pomocna Dłoń") działa na rzecz tej społeczności od pięciu lat. "Zależy nam na upowszechnianiu kultury i aktywizacji społeczności romskiej, a także wyrównaniu szans edukacyjnych dzieci i młodzieży oraz kształceniu dorosłych Romów" - powiedziała Głowacka. Według niej obecnie najważniejszym celem "Romano Waśt" jest budowa Centrum Kultury i Edukacji Romów. Stowarzyszenie stara się o fundusze unijne także na ten cel.(PAP)

ilp/ la/

bEgYQFNe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)