Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosati: Niemcy przedstawią rozwiązanie ws. konstytucji UE

0
Podziel się:

Oczekiwania wobec przewodnictwa Niemiec w UE,
które rozpoczyna się 1 stycznia, są - zdaniem europosła SdPl
Dariusza Rosatiego - duże i dotyczą głównie przyszłości Traktatu
Konstytucyjnego.

Oczekiwania wobec przewodnictwa Niemiec w UE, które rozpoczyna się 1 stycznia, są - zdaniem europosła SdPl Dariusza Rosatiego - duże i dotyczą głównie przyszłości Traktatu Konstytucyjnego.

"Oczekiwania są bardzo duże. Chodzi przede wszystkim o zaproponowanie jakiegoś nowego rozwiązania w sprawie Traktatu Konstytucyjnego. Wszyscy, z wyjątkiem Polski, są zgodni, że Unia nie może dalej funkcjonować na podstawie Traktatu z Nicei" - powiedział Rosati w rozmowie z PAP.

Według byłego szefa polskiej dyplomacji, Niemcy prawdopodobnie w maju zaproponują "mapę drogową załatwienia tej sprawy". "Jakiś traktat będzie trzeba przyjąć, wszyscy są takiego zdania" - dodał.

Rosati uważa, że Traktat prawdopodobnie zostanie podzielony na dwie części. "Część konstytucyjna (obecnie rozdziały 1. i 2. Traktatu) z niewielkimi zmianami będzie przyjęta być może w trybie referendalnym, natomiast rozdział trzeci, czyli opis polityk i szczegółów funkcjonowania UE, który nie jest konstytucją, a bardziej umową międzynarodową - będzie ratyfikowany w prostszym trybie" - przewiduje.

Według europosła SdPl, Niemcy zaproponują to rozwiązanie w maju, następnie przez rok będzie trwała ogólnoeuropejska debata, a w 2008 r. Francuzi, w czasie swojego przewodnictwa, zamkną tę sprawę.

Kolejnym zadaniem dla Niemców będzie - zdaniem Rosatiego - rozwiązanie sprawy Rosji i uruchomienie negocjacji w sprawie nowej umowy o współpracy UE-Rosja. W listopadzie nie udało się ich rozpocząć, ponieważ Polska przeciwstawiła się przyjęciu mandatu negocjacyjnego.

W zamian za wycofanie weta, domagamy się "politycznego sygnału" ze strony Moskwy w sprawie zniesienia restrykcji handlowych, jakie Rosja nałożyła ponad rok temu na polskie mięso i produkty roślinne. Chcemy też, żeby Rosja ratyfikowała Europejską Kartę Energetyczną i podpisała protokół tranzytowy.

Poseł PE uważa, że negocjacje te mogą okazać się teraz trudniejsze niż kilka miesięcy temu. "Unia może być bardziej krytyczna i bardziej ostrożna" - przewiduje.

Zdaniem europosła SdPl, prezydencja niemiecka będzie też starała się nadać nowy impuls Strategii Lizbońskiej (która ma wzmocnić konkurencyjność unijnej gospodarki), a także zająć się polityką bezpieczeństwa i sprawiedliwości.

Rosati nie przewiduje natomiast, by doszło do znaczącego przełomu w polityce energetycznej UE. "Nie wiem, czy akurat Niemcy będą chcieli tę sprawę zamknąć. Oni mają inne stanowisko niż część państw członkowskich i to może być trudna sprawa" - powiedział.

Były szef polskiej dyplomacji nie widzi też możliwości osiągnięć w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. "Nie można tego rozwiązać bez nowego traktatu, więc Niemcy nie stawiają sobie tego jako priorytet" - wyjaśnił.(PAP)

wal/ bba/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)