Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja : MSZ: oburzenie decyzją o rozbiórce pomnika gen. Czerniachowskiego

0
Podziel się:

TASS) - W Moskwie z oburzeniem odebrano przyjęcie przez Radę
Miasta Pieniężna (woj. warmińsko-mazurskie) decyzji o demontażu pomnika radzieckiego generała Iwana
Czerniachowskiego - oświadczył w czwartek rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

TASS) - W Moskwie z oburzeniem odebrano przyjęcie przez Radę Miasta Pieniężna (woj. warmińsko-mazurskie) decyzji o demontażu pomnika radzieckiego generała Iwana Czerniachowskiego - oświadczył w czwartek rzecznik rosyjskiego MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

We wtorek burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo, który rozmawiał z szefową agencji ds. kontaktów międzynarodowych obwodu kaliningradzkiego Ałłą Iwanową, poinformował, że decyzja o demontażu pomnika nie zostanie odwołana.

Jak zaznaczył rzecznik rosyjskiego MSZ, pomnik jest objęty polsko-rosyjską międzyrządową umową o ochronie grobów i miejsc pamięci ofiar wojen i represji z 1994 roku. "Dokument potwierdza zobowiązania stron w sprawie ochrony i należytego utrzymywania miejsc pamięci i innych obiektów upamiętnienia w Federacji Rosyjskiej i w Polsce; nie dopuszcza on żadnych nieuzgodnionych poczynań w tej dziedzinie" - oświadczył Łukaszewicz.

Rzecznik poinformował, że rosyjska ambasada w Polsce i konsulat generalny w Gdańsku są "w ścisłym kontakcie w władzami województwa i właściwymi polskimi strukturami odpowiedzialnymi za pomniki wojenne". "Będziemy starali się uregulować sytuację w zgodzie z istniejącymi przepisami i mamy nadzieję na konstruktywną współpracę z polskimi kolegami" - dodał.

Uchwałę wyrażającą wolę rozebrania pomnika gen. Czerniachowskiego Rada Miasta Pieniężna podjęła pod koniec stycznia. Poległy podczas walk w Prusach Wschodnich generał był odpowiedzialny za likwidację oddziałów AK na Wileńszczyźnie.

Komentując uchwałę, Cukanow zauważył, że takie działania nie powinny być podejmowane jednostronnie. Po polskiej stronie brakuje argumentów - ocenił. "Nie powinniśmy walczyć z pomnikami. Można różnie odnosić się do postaci historycznych, ale jesteśmy zobowiązani pamiętać i czcić historię" - podkreślił gubernator.

Zaznaczył, że do 1945 roku Pieniężno nosiło nazwę Melzak i wchodziło w skład Prus Wschodnich. "I my, i Polacy, w szczególności radni, którzy podjęli decyzję o rozbiórce pomnika, otrzymali nowe ziemie dzięki generałowi Czerniachowskiemu i radzieckim żołnierzom walczącym z faszyzmem" - cytuje Cukanowa agencja.

Według gubernatora opiekę nad monumentem mogą wziąć na siebie uczniowie wojskowych szkół średnich z miast Mamonowo i Czerniachowsk w obwodzie kaliningradzkim. "Mam nadzieję, że polscy koledzy usłyszą nasz apel. Łączy nas wielka historia dobrosąsiedztwa i te stosunki powinny się umacniać" - wskazał.

Pomnik Czerniachowskiego zbudowano na początku lat 70. ub. wieku na rogatkach Pieniężna. Prawdopodobnie niedaleko tego miejsca radziecki dowódca został śmiertelnie ranny w lutym 1945 r. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

ksaj/ ro/ ura/

15676161 15677359 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)