Notowania

wiadomości
09.05.2012 21:11

Rosja: Aleksiej Nawalny i Siergiej Udalcow skazani na 15 dni aresztu

# dochodzi informacja o skazaniu Udalcowa

Podziel się
Dodaj komentarz

# dochodzi informacja o skazaniu Udalcowa

09.05. Moskwa (PAP) - Sądy w Moskwie skazały w środę Aleksieja Nawalnego i Siergieja Udalcowa, przywódców protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml, na kary po 15 dni aresztu za niepodporządkowanie się poleceniom policji.

Nawalny, opozycyjny adwokat, bojownik z korupcją i bloger, został zatrzymany w środę nad ranem podczas rozpędzania przez siły specjalne policji OMON opozycjonistów, którzy demonstrowali na placu Kudrińskim w centrum Moskwy.

Udalcowa, koordynatora radykalnego Frontu Lewicy, zatrzymano we wtorek wieczorem w pobliżu placu Aleksandra Puszkina również w czasie opozycyjnej akcji. W środę ogłosił ścisłą głodówkę - ma się powstrzymać i od jedzenia, i od picia.

W wypadku Nawalnego było to już czwarte zatrzymanie w ciągu doby. Wraz z nim zatrzymane zostały 23 osoby. Przeciwnicy Putina manifestowali na placu Kudrińskim przez całą noc. W akcji uczestniczyło około 300 osób. Opozycjoniści przyszli tam po tym, gdy OMON poprzedniego wieczoru rozpędził ich demonstrację na placu Puszkina.

Protesty opozycji w Moskwie trwają od niedzieli. Policja zatrzymała wtedy ponad 450 osób. W poniedziałek zatrzymanych zostało około 300 demonstrantów, a we wtorek - 320.

Od wtorku opozycjoniści stosują nową taktykę - gromadzą się w różnych miejscach w centrum stolicy, organizując zbiorowe spacery. Rano demonstrowali na skwerze Iljińskim, pod oknami Administracji Prezydenta FR. Później przenieśli się na Czyste Prudy. Wieczorem byli na placu Puszkina. W manifestacji uczestniczy kilkaset osób. Miejsce protestu zmieniają, gdy do akcji wkracza OMON. Komunikują się za pośrednictwem Twittera.

W środę uczestnicy tych opozycyjnych spacerów przyłączyli się do legalnej demonstracji zorganizowanej w centrum stolicy przez Komunistyczną Partię Federacji Rosyjskiej (KPRF). Stronnicy KPRF - około 5 tys. osób - przemaszerowali z placu Puszkina przez plac Maneżowy na plac Łubiański, gdzie wzięli udział we wiecu. Swoją akcję nazwali Marszem Zwycięstwa.

35-letni Nawalny znany jest jako bojownik o przejrzystość w biznesie. Od kilku lat nabywa mniejszościowe udziały w koncernach kontrolowanych przez państwo, a następnie w swoim blogu ujawnia wykryte w nich nieprawidłowości. Uruchomił też poświęcony korupcji portal RosPil.

O Nawalnym stało się głośno w 2010 roku, gdy określił rządzącą Jedną Rosję mianem "partii oszustów i złodziei", a także rozpisał konkurs na najlepszy plakat wyborczy wymierzony przeciwko tej formacji, którą do ponownego wyboru na urząd prezydenta kierował Putin.

Nawalny ujawnił m.in. nadużycia w koncernie Transnieft przy budowie rurociągu naftowego Syberia Wschodnia-Ocean Spokojny. Prawnik twierdzi, że przy realizacji tego projektu zdefraudowano 4 mld USD.

Nawalny jest absolwentem Wydziału Prawa Uniwersytetu Przyjaźni Narodów im. Patrice'a Lumumby w Moskwie. Nie należy do żadnej partii politycznej. W przeszłości był związany z demokratycznym Jabłokiem Grigorija Jawlińskiego.

Nie chciał kandydować w wyborach prezydenckich w marcu 2012 roku. Jego zdaniem zmiana władzy w Rosji nastąpi nie w wyniku wyborów, lecz buntu "szerokich mas ludowych" przeciwko "skorumpowanej wierchuszce".

Trzon Frontu Lewicy, któremu przewodzi 35-letni Udalcow, stanowi dawna Awangarda Czerwonej Młodzieży (AKM). W 1999 roku Udalcow bez powodzenia kandydował do Dumy Państwowej z listy Stalinowskiego Bloku na rzecz ZSRR, utworzonego przez Jewgienija Dżugaszwilego, wnuka Józefa Stalina. Od 2006 roku Udalcow współpracuje z Inną Rosją (dawną Partią Narodowo-Bolszewicką), na której czele stoi były dysydent i pisarz Eduard Limonow.

Niektórzy analitycy uważają Udalcowa za potencjalnego kandydata na nowego lidera KPRF.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz