Notowania

rosja
13.10.2009 21:54

Rosja: Clinton rozmawiała z Miedwiediewem o Iranie

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton spotkała się we wtorek z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w jego rezydencji w Barwisze pod Moskwą. Tematem rozmów było ewentualne zaostrzenie sankcji wobec Iranu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sekretarz stanu USA Hillary Clinton spotkała się we wtorek z prezydentem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem w jego rezydencji w Barwisze pod Moskwą. Tematem rozmów było ewentualne zaostrzenie sankcji wobec Iranu.

Według cytowanego przez agencję Reutera przedstawiciela amerykańskiego Departamentu Stanu Miedwiediew mówił "całkiem szczerze, że choć jest zadowolony z wyników rozmów w Genewie, to oczekuje od Iranu, że je wprowadzi w życie, a jeśli nie, to będą sankcje". "Było to jasne wyrażenie rosyjskiego stanowiska, co uznaliśmy za dodające otuchy" - powiedział przedstawiciel USA.

Wcześniej we wtorek podczas rozmów z panią Clinton minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że Rosja z rezerwą podchodzi do nowych sankcji przeciwko Iranowi. Jego zdaniem nałożenie ich w tej chwili przyniosłoby efekty odwrotne od spodziewanych. Ławrow podkreślił, że wysiłki społeczności międzynarodowej powinny być skoncentrowane na dyplomacji.

Jak przypomina agencja Associated Press, we wrześniu Miedwiediew powiedział, że choć sankcje rzadko przynoszą efekt, to w pewnych przypadkach są nieuniknione. Po wtorkowym spotkaniu rosyjskiego prezydenta z panią Clinton trzej wypowiadający się anonimowo amerykańscy urzędnicy powiedzieli AP, że Miedwiediew potwierdził swą wcześniejszą wypowiedź. Według ich oceny, prezydent nie potwierdził uwag Ławrowa.

Jak informuje Reuters, na spotkaniu z Clinton Miedwiediew chwalił wspólne wysiłki Rosji i USA, by doprowadzić do porozumienia między Turcją a Armenią. Nazwał je "dobrym przykładem współpracy" rosyjsko-amerykańskiej. Radio Echo Moskwy przekazało zaś jego wypowiedź o tym, że współpraca ta osiąga "nowy, wysoki poziom".

Wizyta Clinton w Moskwie jest pierwszą, od kiedy objęła ona swój urząd oraz od czasu, gdy prezydent USA Barack Obama ogłosił nowy początek w stosunkach rosyjsko-amerykańskich.(PAP)

awl/ mc/

4930863 int. arch.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz