Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
14.04.2010 17:14

Rosja deklaruje pomoc i pożyczki dla Kirgistanu

Rząd tymczasowy w Biszkeku powiedział Putinowi, że skarb państwa jest pusty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin powiedział, że jego kraj przekaże Kirgistanowi 50 mln dolarów pożyczek i subwencji. Pomoc ta może być w razie potrzeby zwiększona - zapowiedział premier Rosji Władimir Putin.

Jak wyjaśnił Putin, przedstawiciele rządu tymczasowego w Biszkeku powiedzieli mu, że skarb państwa jest pusty.

Putin wskazał, że wydarzenia w Kirgistanie, _ cokolwiek tam się działo _, to wewnętrzne sprawy tego kraju. - _ Jednocześni, sytuacja w gospodarce i sferze socjalnej jest krytyczna i tymczasowy rząd zwrócił się do nas z prośbą o pomoc _ - powiedział Putin. _ - Zawsze mieliśmy szczególne stosunki z narodem kirgiskim i bez wątpienia w trudnym momencie powinniśmy podtrzymać naszych przyjaciół _ - dodał.

Rosyjska agencja ITAR-TASS wyjaśnia, że chodzi o pomoc humanitarną w postaci subwencji w wysokości 20 mln dolarów *i niskooprocentowany kredyt w wysokości *30 mln dolarów.
Rosyjski premier polecił współpracownikom nadal utrzymywać kontakty z członkami rządu tymczasowego w Biszkeku.

Wiceszef MSZ w Moskwie Grigorij Karasin powiedział, że Rosja kontaktuje się w sprawie Kirgistanu z państwami Azji Centralnej, Waszyngtonem, Brukselą i Pekinem.

Nawiązując do działalności amerykańskiej bazy Manas pod Biszkekiem, zaznaczył, że strona rosyjska wyraziła _ zrozumienie dla znaczenia, jakie ma ten ośrodek dla wsparcia operacji sił koalicyjnych w Afganistanie. - Uzgodniliśmy z Amerykanami, że będziemy podtrzymywać kontakty i myśleć w przyszłości o większej przejrzystości we wszystkich kwestiach związanych z działalnością tego ośrodka _- dodał Kudrin.

Ocenił, że głównym zadaniem w Kirgistanie jest teraz niedopuszczenie do eskalacji przemocy i przywrócenie zdolności państwa do działania. Według niego zamieszki, do których doszło w Kirgistanie na początku miesiąca dowodzą _ bankructwa polityki, jaką prowadzono w tym kraju w ciągu ostatnich pięciu lat od marca 2005 roku _.

Z kolei Anatolij Sierdiukow, minister obrony Rosji, która również posiada bazę wojskową w Kirgistanie, zapewnił w środę, że rosyjskie obiekty wojskowe w tym kraju są bezpieczne. Przypomniał, że kilka dni temu Rosja przerzuciła do Kirgistanu dwie jednostki spadochroniarzy w celu zwiększenia bezpieczeństwa bazy.

Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz