Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Gazprom przedstawił projekt lądowego odcinka Gazociągu Północnego

0
Podziel się:

Gazprom przedstawił w poniedziałek mieszkańcom
Griazowca, w obwodzie wołogdzkim, na północy Rosji, gdzie będzie
się zaczynać lądowy odcinek Gazociągu Północnego, szczegóły tej
inwestycji z uwzględnieniem jej wpływu na środowisko naturalne.

Gazprom przedstawił w poniedziałek mieszkańcom Griazowca, w obwodzie wołogdzkim, na północy Rosji, gdzie będzie się zaczynać lądowy odcinek Gazociągu Północnego, szczegóły tej inwestycji z uwzględnieniem jej wpływu na środowisko naturalne.

Do 22 września podobne prezentacje odbędą się w 12 innych miastach obwodu wołogdzkiego i leningradzkiego, które to regiony przetnie ta magistrala. Wcześniej materiały informacyjne dotyczące lądowego odcinka bałtyckiej rury wyłożono do wglądu w bibliotekach publicznych w tych miastach.

Z dokumentów przygotowanych przez Giprospecgaz, spółkę-córkę Gazpromu, wynika, że długość magistrali Griazowiec-Wyborg, za pośrednictwem której Gazociąg Północny zostanie podłączony do rosyjskiej sieci przesyłowej, wyniesie 917 km. 512 km rury przypadnie na obwód wołogdzki, a 405 km na leningradzki.

Większość trasy przebiega wzdłuż już istniejących gazociągów. Rura ta ma nie tylko zapewnić paliwo na eksport, ale także zwiększyć dostawy gazu do północno-zachodnich regionów Rosji.

Budowa gazociągu Griazowiec-Wyborg rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. Jego pierwsza, 147-kilometrowa część ma być oddana do użytku już jesienią 2006 roku.

Koszt ułożenia magistrali Griazowiec-Wyborg wyniesie 6,5 mld dolarów, w tym 2,2 mld USD w obwodzie wołogdzkim i 4,3 mld dolarów w leningradzkim. Kwoty te nie uwzględniają wydatków na wykonanie odgałęzień do lokalnych odbiorców.

Planuje się wybudowanie siedmiu tłoczni gazu: trzech w obwodzie wołogdzkim (Griazowieckaja, Szeksinskaja oraz Babajewskaja) i czterech w leningradzkim (Pikalewskaja, Wołochowskaja, Jelizawietinskaja oraz Portowaja).

Griazowieckaja, Szeksinskaja, Jelizawietinskaja oraz Portowaja mają być oddane do eksploatacji w trzecim kwartale 2010 roku, a Babajewskaja, Pikalewskaja i Wołochowskaja - w 2012 roku.

Gazociąg Północny będzie się składać z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Morski odcinek magistrali ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć - w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.

Tłoczenie gazu na eksport zamierza się rozpocząć 1 października 2010 roku. Do końca 2010 roku Gazociągiem Północnym popłynie do Niemiec 5,43 mld metrów sześciennych błękitnego paliwa. W 2011 roku ilości te wzrosną do 24,64 mld metrów sześciennych, w 2012 roku do 31,48 mld metrów sześciennych, a w 2014 roku do 55 mld metrów sześciennych.

Budowę lądowego odcinka bałtyckiej magistrali Gazprom prowadzi samodzielnie. Odcinek morski będzie układać wspólnie z niemieckimi E.ON-Ruhrgas i BASF-Wintershall. Możliwe jest też wejście do spółki holenderskiego Gasunie.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)