Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Kamień Sołowiecki może zostać usunięty sprzed gmachu FSB na Łubiance

0
Podziel się:

Stowarzyszenie Memoriał wystąpiło z ostrym
protestem przeciwko planom przeniesienia w inne miejsce Kamienia
Sołowieckiego w Moskwie, uważanego za najważniejszy pomnik ofiar
represji politycznych w ZSRR.

Stowarzyszenie Memoriał wystąpiło z ostrym protestem przeciwko planom przeniesienia w inne miejsce Kamienia Sołowieckiego w Moskwie, uważanego za najważniejszy pomnik ofiar represji politycznych w ZSRR.

Kamień Sołowiecki, upamiętniający ofiary stalinowskiego terroru, znajduje się na skraju skweru tuż obok gmachu Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, spadkobierczyni KGB i NKWD.

Przywieziono go z Wysp Sołowieckich, archipelagu na Morzu Białym, na którym w połowie lat 20. ubiegłego stulecia powstał pierwszy w ZSRR łagier dla więźniów politycznych.

Pomnik odsłonięto w 1990 roku z inicjatywy Memoriału, pozarządowej organizacji dokumentującej komunistyczne zbrodnie. Dla wielu Rosjan jest symboliczną mogiłą ich bliskich.

Memoriał poinformował, że władze Moskwy chcą przenieść monument w inne miejsce z powodu budowy podstacji energetycznej dla metra, która ma być usytuowana pod skwerem.

"Mimo zapewnień, że pomnik zostanie przemieszczony tylko tymczasowo, uważamy to za niedopuszczalne. Jesteśmy przekonani, że Kamień Sołowiecki - podobnie jak Grób Nieznanego Żołnierza - jest świętym miejscem, wymagającym szczególnego szacunku" - oświadczyło stowarzyszenie.

Według Memoriału, dla budowy podstacji dla metra można znaleźć inne miejsce. "Zaistniała sytuacja obraża tych wszystkich, których krewni lub przyjaciele padli ofiarą komunistycznego reżimu" - oceniło stowarzyszenie.

Zdaniem Memoriału, jeśli budowa mimo wszystko ruszy, to zarząd Moskwy powinien publicznie zagwarantować, że po jej zakończeniu pomnik wróci na swoje miejsce, a teren wokół niego zostanie uporządkowany.

Stołeczne władze zapewniają, że Kamień Sołowiecki zostanie przeniesiony tymczasowo - i to tylko na drugi koniec skweru - a po zakończeniu budowy podstacji wróci na dawne miejsce.

Memoriał zabiega o nadanie pomnikowi statusu obiektu spuścizny kulturalnej, co obligowałoby państwo do zapewnienia mu ochrony.

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)