Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Koniec pierwszego etapu oceny wpływu Gazociągu Północnego na środowisko

0
Podziel się:

Spółka Nord Stream, przyszły operator
Gazociągu Północnego, który przez Bałtyk bezpośrednio połączy
Rosję i Niemcy, poinformowała w czwartek o zakończeniu pierwszego
etapu międzynarodowych konsultacji dotyczących oceny
wpływu tego projektu na środowisko naturalne.

Spółka Nord Stream, przyszły operator Gazociągu Północnego, który przez Bałtyk bezpośrednio połączy Rosję i Niemcy, poinformowała w czwartek o zakończeniu pierwszego etapu międzynarodowych konsultacji dotyczących oceny wpływu tego projektu na środowisko naturalne.

Nord Stream podała, że od 16 listopada 2006 roku, kiedy to oficjalnie wyłożyła do wglądu dokumentację projektową, od organów państwowych i organizacji pozarządowych krajów regionu Morza Bałtyckiego otrzymała 129 raportów z komentarzami do swego sprawozdania na temat oddziaływania tej inwestycji na środowisko.

Spółka sprecyzowała, że 50 dokumentów wpłynęło z Finlandii, po 29 - z Niemiec i Szwecji, 12 - z Estonii, pięć - z Danii oraz po jednym - z Litwy, Łotwy, Polski i Rosji.

Nord Stream dodała, że opinie te zostaną uwzględnione w toku prac nad ostatecznym raportem oceniającym wpływ projektu na środowisko naturalne, który spółka ogłosi jesienią tego roku.

Gazprom chce, aby budowa morskiego odcinka Gazociągu Północnego ruszyła wiosną 2008 roku. Pierwsza nitka magistrali, którą rosyjski gaz popłynie do Niemiec z pominięciem Polski i innych krajów tranzytowych, powinna być uruchomiona w drugiej połowie 2010 roku.

Gazociąg będzie się składać z dwóch nitek o łącznej przepustowości 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Druga nitka powinna wejść do eksploatacji w 2012 roku.

Morski odcinek magistrali ma liczyć 1189 km. Będzie się zaczynać od tłoczni na brzegu zatoki Portowaja koło Wyborga, w rejonie Petersburga, a kończyć - w Greifswaldzie, w pobliżu granicy niemiecko-polskiej.

Gazociąg będzie przebiegać przez wyłączne strefy ekonomiczne bądź wody terytorialne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Pośrednio dotykać będzie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.

W prawie wszystkich tych krajach niemiecko-rosyjski projekt wywołał falę krytyki wśród naukowców i obrońców środowiska.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)