Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Ławrow: użycie siły przeciw Syrii przekreśli szanse na Genewę-2

0
Podziel się

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że
użycie siły przeciwko Syrii z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ przekreśli szanse na zwołaniu
międzynarodowej konferencji na temat politycznego uregulowania sytuacji w tym kraju.

bEpXkJwB

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że użycie siły przeciwko Syrii z pominięciem Rady Bezpieczeństwa ONZ przekreśli szanse na zwołaniu międzynarodowej konferencji na temat politycznego uregulowania sytuacji w tym kraju.

Ławrow powiedział to w Strelnie koło Petersburga, gdzie w kuluarach obradującego tam szczytu G20 spotkał się z szefami dyplomacji państw "Dwudziestki". W konsultacjach uczestniczył też specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdar Brahimi.

"Istnieje świadomość, że użycie siły z pominięciem Rady Bezpieczeństwa postawi krzyżyk na konferencji pokojowej w Genewie. Nasza wspólna konkluzja sprowadza się do tego, że trzeba znaleźć sposób, który uniemożliwi scenariuszowi siłowemu pogrzebanie scenariusza pokojowego" - oznajmił rosyjski minister.

bEpXkJwD

Ławrow dodał, że "czas na to jeszcze jest".

Brahimi ze swej strony ocenił, że konferencja na temat Syrii, zwana Genewą-2 stoi pod znakiem zapytania z powodu wydarzeń z 21 sierpnia, kiedy to pojawiły się informacje o domniemanym zastosowaniu broni chemicznej pod Damaszkiem.

"Zwróciłem uwagę uczestnikom spotkania na potencjalne konsekwencje i wyraziłem nadzieję, że będziemy kontynuowali wysiłki, zmierzające do tego, by pomóc Syryjczykom wyjść z kryzysu" - przekazał wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii.

Sytuacja wokół Syrii była jednym z głównych tematów kończącego się w piątek dwudniowego szczytu G20, nieformalnego klubu powstałego w 2008 roku na fali światowego kryzysu finansowego nieformalnego klubu, skupiającego 19 największych gospodarek świata i Unię Europejską.

bEpXkJwJ

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/

bEpXkJxe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)