Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Miedwiediew zaniepokojony przebiegiem operacji w Libii

0
Podziel się

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu
tego, jak wykonywana jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zamknięcia przestrzeni
powietrznej nad Libią.

bEhEZkUl

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew wyraził we wtorek zaniepokojenie z powodu tego, jak wykonywana jest rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Libią.

Poinformowała o tym służba prasowa Kremla, według której prezydent uczynił to podejmując w swojej rezydencji w Gorkach koło Moskwy ministra obrony USA Roberta Gatesa.

Przekazała ona też, że Miedwiediew wyraził również zaniepokojenie z powodu możliwości ofiar wśród ludności cywilnej i nieselektywnego stosowania siły przez lotnictwo.

bEhEZkUn

Kremlowska służba prasowa podała także, iż prezydent potwierdził gotowość Rosji do pośredniczenia w pokojowym uregulowaniu konfliktu w Libii. Zaznaczyła przy tym, że nie rozmawiano o udziale Rosji w jakiejkolwiek formie w działaniach międzynarodowej koalicji.

Służba prasowa Kremla podkreśliła, że głównym tematem rozmów Miedwiediewa z Gatesem były jednak problemy europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej; nie przekazano żadnych szczegółów. Podano jedynie, że prezydent przypomniał stanowisko Moskwy w tej sprawie, zaprezentowane przez niego jesienią 2010 roku podczas szczytu NATO-Rosja w Lizbonie.

Wcześniej Gates spotkał się ze swoim rosyjskim partnerem Anatolijem Sierdiukowem, z którym także rozmawiał o sytuacji wokół Libii i tarczy antyrakietowej w Europie.

Ministrowie dyskutowali również o sytuacji w Afganistanie, realizacji rosyjsko-amerykańskiego traktatu o redukcji strategicznych broni ofensywnych, podjęciu rozmów na temat taktycznej broni jądrowej i współpracy między resortami obrony Rosji i USA.

bEhEZkUt

Gates poinformował, że zapewnił rosyjskiego ministra, iż działania koalicji w Libii w pełni odpowiadają wymogom rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, a ich celem jest zamknięcie przestrzeni powietrznej nad tym krajem oraz obrona ludności cywilnej.

"Do tej pory operacja wojskowa przeciwko siłom Kadafiego rozwijała się dość intensywnie. W kolejnych dniach intensywność uderzeń się zmniejszy" - oświadczył szef Pentagonu po rozmowach z Sierdiukowem.

Amerykański minister zaznaczył, że koalicja czyni wszystko, co możliwe, aby uniknąć ofiar wśród ludności cywilnej. "Zgadzam się z ministrem Sierdiukowem, że przyszłość Libii, to sprawa narodu libijskiego; że to on powinien decydować" - powiedział.

Z kolei Sierdiukow przekazał, że strony będą kontynuowały dyskusję na temat tarczy antyrakietowej w Europie na szczeblu ekspertów. "Dzisiaj wymieniliśmy poglądy na sposoby rozwiązania problemu obrony przeciwrakietowej. Jesteśmy zgodni, że współpraca jest lepsza od konfrontacji" - oznajmił minister obrony Rosji.

bEhEZkUu

Gates przyleciał do Rosji poprzedniego dnia. To jego czwarta wizyta w tym kraju. Jednocześnie jest to jego ostatnia podróż do Rosji w charakterze szefa Pentagonu. Zapowiedział on już bowiem, że przed końcem 2011 roku ustąpi ze stanowiska ministra.

W poniedziałek szef amerykańskiego resortu obrony gościł w Petersburgu, gdzie m.in. spotkał się ze słuchaczami Akademii Marynarki Wojennej im. admirała Nikołaja Kuźniecowa.

Gates opowiedział się tam za zorganizowaniem wymiany między uczelniami wojskowymi dwóch krajów. Oznajmił też, że Rosja powinna się zastanowić, w jakiej formie jej siły zbrojne mogłyby uczestniczyć w międzynarodowych koalicjach.

Minister obrony USA podkreślił, że XXI wiek dyktuje warunki współdziałania w walce z takimi zagrożeniami, jak terroryzm i rozprzestrzenianie broni masowego rażenia. Gates wyraził również przekonanie, że Waszyngton i Moskwa zdołają osiągnąć wzajemne zrozumienie w sprawie obrony przeciwrakietowej.

bEhEZkUv

W rozmowie z dziennikarzami w drodze do Petersburga amerykański minister wysoko ocenił poziom współpracy między USA i Rosją, w tym w rozwiązywaniu takich ostrych problemów międzynarodowych, jak program atomowy Iranu, sytuacja wokół Korei Północnej i walka z talibami w Afganistanie.

Zwrócił też uwagę, że Rosja nie zawetowała rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, która pozwoliła na użycie siły w obronie ludności cywilnej w Libii.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

bEhEZkUO
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)