Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Miedwiediew zapowiada unowocześnienie systemu odstraszania nuklearnego

0
Podziel się:

(dochodzi opis okoliczności wystąpienia Miedwiediewa, wypowiedź
analityka)

(dochodzi opis okoliczności wystąpienia Miedwiediewa, wypowiedź analityka)

26.9.Orenburg (PAP/Reuters) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oznajmił w piątek, że do roku 2020 jego kraj zbuduje system obrony kosmicznej i nową flotę okrętów podwodnych, unowocześniając system odstraszania nuklearnego.

Reuters zwraca uwagę, że tę największą od co najmniej dziesięciu lat inicjatywę obronną prezydent Rosji ogłosił w chwili dużego napięcia w stosunkach z Waszyngtonem, m.in. z powodu jego planów rozmieszczenia części tarczy antyrakietowej w Europie, co Kreml nazywa zagrożeniem dla swego bezpieczeństwa.

"Gwarantowany system odstraszania nuklearnego na różnorodne okoliczności militarne i polityczne musi powstać do roku 2020" - powiedział Miedwiediew po obejrzeniu ćwiczeń wojskowych w obwodzie orenburskim na Uralu. Zdaniem jednego z rosyjskich wojskowych były to największe od 20 lat manewry wojskowe w Rosji, z udziałem 40.000 żołnierzy, pojazdami, artylerią, samolotami i śmigłowcami bojowymi.

Wcześniej Miedwiediew spotkał się z prezydentem Wenezueli Hugo Chavezem - zagorzałym wrogiem Waszyngtonu - pisze Reuters, przypominając, że Rosja wysłała w tym miesiącu dwa bombowce z misją do Wenezueli. Niektórzy analitycy uznali to za potrząsanie szabelką wobec Waszyngtonu.

W ten też sposób postrzega zapowiedź Miedwiediewa zachodni analityk, który zwraca uwagę, że z wojskowego punktu widzenia wydawanie przez Rosję wielkich pieniędzy na odstraszanie nuklearne ma niewiele sensu, bo największe są braki w potencjale sił konwencjonalnych.

Zdaniem wojskowego eksperta z holenderskiego Instytutu Clingendael Marcela de Haasa wypowiedź prezydenta Rosji zrobi wrażenie na Rosjanach, nie na Zachodzie.

Rosyjskie siły zbrojne przez wiele lat pozostawały niedoinwestowane, lecz analitycy, jak pisze Reuters, utrzymują, że nie dotyczy to rosyjskiego systemu odstraszania nuklearnego, który pozostaje efektywny.

Agencja przypomina, że po kilku latach wysokich cen głównych produktów eksportowych Rosji - ropy i gazu - Kreml już wpompował spore sumy w finansowanie armii.

Władimir Putin, który obecnie jest rosyjskim premierem, zapowiedział na początku września, że na potrzeby obrony i bezpieczeństwa w roku 2009 zostanie wyasygnowane niemal 95 mld dolarów - pisze Reuters, zwracając uwagę, że chociaż oznacza to wzrost o jedną czwartą w porównaniu z rokiem bieżącym, to stanowi zaledwie ułamek wydatków USA na obronę. W tym roku to ponad 600 mld dolarów. (PAP)

mmp/ mc/ 6257 5835

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)