Notowania

rosja
21.12.2009 18:50

Rosja: Ministerstwo finansów sprzedało 30 ton złota

Rosyjskie ministerstwo finansów sprzedało Bankowi Centralnemu Rosji 30 ton złota za 1 mld dolarów, by złagodzić obecny kryzys budżetowy - podała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na przedstawiciela władz.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Rosyjskie ministerstwo finansów sprzedało Bankowi Centralnemu Rosji 30 ton złota za 1 mld dolarów, by złagodzić obecny kryzys budżetowy - podała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na przedstawiciela władz. *

Ministerstwo finansów przewiduje, że tegoroczna przewaga wydatków państwa nad jego dochodami wyniesie około 7,3 proc. produktu krajowego brutto.

Jest to pierwsza od czasu upadku ZSRR większa sprzedaż złota z rosyjskich zasobów państwowych. Rosja przeżywa obecnie najpoważniejszy od dekady kryzys finansowy.

Jak powiedział AP zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa finansów, transakcję w sprawie złota uzgodniono w ubiegłym tygodniu. Nie ujawnił, co bank centralny zamierza zrobić z nabytym kruszcem, ale minister finansów Aleksiej Kudrin oświadczył w październiku, że rząd rozważa sprzedawanie złota na rynkach międzynarodowych w celu zasilenia budżetu.

Analitycy nie są pewni, czy Bank Centralny Rosji sprzeda kruszec dalej, czy też zatrzyma go jako rezerwę - zaznacza AP. Ceny złota osiągnęły obecnie nienotowany w historii poziom ponad 1100 dolarów za uncję.

Według banku centralnego, rosyjskie rezerwy walut i złota - trzecie największe w świecie - miały 11 grudnia wartość 443,7 mld dolarów. Zapas złota wynosił 1 grudnia 613 ton, warte 23 mld dolarów. (PAP)

dmi/ ap/

5358593

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz