Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
polska
10.06.2007 17:10

Rosja: Moskwa apeluje do Polski, by nie wiązała mięsnego embarga z wejściem Rosji do WTO

Minister transportu Rosji Igor Lewitin zaapelował do Polski, aby nie wiązała problemu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa z wejściem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformowała w niedzielę agencja ITAR- TASS.

Podziel się
Dodaj komentarz

Minister transportu Rosji Igor Lewitin zaapelował do Polski, aby nie wiązała problemu rosyjskiego embarga na import polskiego mięsa z wejściem Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO) - poinformowała w niedzielę agencja ITAR- TASS.

Według rosyjskiej agencji, Lewitin mówił o tym podczas spotkania z ministrem gospodarki Polski Piotrem Woźniakiem w Petersburgu, gdzie obaj uczestniczyli w XI Międzynarodowym Forum Ekonomicznym (8-10 czerwca). Woźniak i Lewitin współprzewodniczą polsko- rosyjskiej międzyrządowej komisji ds. współpracy gospodarczej.

ITAR-TASS przekazała, że temat zniesienia zakazu importu żywności z Polski do Rosji poruszył Woźniak.

"Lewitin poinformował polskiego kolegę, że prace w tym kierunku prowadzone są przez rosyjską Federalną Służbę Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) oraz odpowiednie polskie struktury. Zdaniem ministra, rozwiązanie tego problemu leży w gestii specjalistów z tej branży" - podała agencja.

Rosja wprowadziła embargo na import mięsa z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych. Polska, która usunęła uchybienia, od listopada 2006 roku blokuje rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowego traktatu o partnerstwie i współpracy.

Prezydent Lech Kaczyński ostrzegł w ubiegłym tygodniu, że UE może zablokować wejście Rosji do WTO, jeśli Moskwa nie ustąpi w kwestii embarga na import polskiego mięsa.

Unijny komisarz ds. handlu Peter Mandelson, który także brał udział w petersburskim forum, powiedział z jego trybuny, że embargo na import mięsa z Polski jest jedną z dwóch przeszkód - obok ceł eksportowych na drewno - na drodze Rosji do WTO.

Rosja jest nie tylko największą gospodarką pozostającą poza Światową Organizacją Handlu, lecz jedyną wielką gospodarką, która nie należy do WTO. Negocjacje akcesyjne rozpoczęła 14 lat temu.

Szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert ogłosił w niedzielę, że dostawy mięsa z Polski do Rosji będą tematem najbliższego posiedzenia grupy roboczej Federacji Rosyjskiej i Komisji Europejskiej ds. przeciwdziałania oszustwom w sferze obrotu produkcją zwierzęcą, która zbierze się w dniach 13-14 czerwca.

Posiedzenie tego gremium odbędzie się z inicjatywy Rosji.

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ ro/ mskr/

Tagi: polska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz