Notowania

rosja
05.10.2008 17:40

Rosja: Na planie Groznego pojawił się Prospekt Władimira Putina

Prospekt Władimira Putina - tak od niedzieli nazywa się jedna z głównych ulic stolicy Czeczenii, Groznego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prospekt Władimira Putina - tak od niedzieli nazywa się jedna z głównych ulic stolicy Czeczenii, Groznego.

Decyzję o przemianowaniu Prospektu Zwycięstwa na Prospekt Władimira Putina podjął lojalny wobec Kremla prezydent tej północnokaukaskiej republiki Ramzan Kadyrow.

Nazwę zmieniono przy okazji zakończenia odbudowy ze zniszczeń wojennych tej 1,3-kilometrowej ulicy w centrum miasta. Uroczystość zbiegła się z obchodami 420. rocznicy - jak to określono - ustanowienia dobrosąsiedzkich stosunków między narodami Rosji i Czeczenii.

Prospekt - jak podano - został przemianowany w uznaniu zasług Putina, byłego rosyjskiego prezydenta, a obecnie premiera, w walce z terroryzmem i odbudowie Czeczenii.

Przemawiając podczas ceremonii, Kadyrow oświadczył, że 99 proc. mieszkańców Czeczenii darzy Putina zaufaniem i popiera władze Rosji.

"W znak wdzięczności ze strony czeczeńskiego narodu Prospekt Zwycięstwa będzie od teraz nosić imię narodowego lidera Władimira Putina. Jest to dowód naszego szacunku dla człowieka, który tak wiele uczynił dla kraju i dla nas wszystkich" -oznajmił przywódca Czeczenii.

Uroczystość zakończyła się koncertem czeczeńskich i rosyjskich gwiazd estrady na pobliskim Placu Teatralnym.

Główny bohater ceremonii do Groznego nie przyjechał. Władze w Moskwie były reprezentowane przez pełnomocnika prezydenta Rosji w Południowym Okręgu Federalnym, byłego prokuratora generalnego Federacji Rosyjskiej Władimira Ustinowa.

Przy Prospekcie Władimira Putina znajduje się 26 domów wielorodzinnych, osiem obiektów administracyjnych i 10 placówek handlowych. Ulica została odbudowana w stylu lat 50.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz