Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Na północy Jakucji brakuje żywości i paliw

0
Podziel się:

W północnych rejonach Jakucji, republice na Syberii Wschodniej, zaczyna
brakować podstawowych artykułów spożywczych. Z powodu niedoborów paliwa występują również przerwy w
dostawach energii elektrycznej.

W północnych rejonach Jakucji, republice na Syberii Wschodniej, zaczyna brakować podstawowych artykułów spożywczych. Z powodu niedoborów paliwa występują również przerwy w dostawach energii elektrycznej.

W mijającym tygodniu temperatura powietrza na północy republiki spadła do minus 20 stopni Celsjusza, a w nadchodzącym - jak zapowiadają meteorolodzy - dojdzie do minus 30 stopni C. Zimą słupek rtęci w tej części Federacji Rosyjskiej spada nierzadko do minus 60 stopni C.

Władze Jakucji utrzymują, że przyczyną powstania krytycznej sytuacji jest wcześniejsze niż zwykle powstanie pokrywy lodowej i spłycenie rzek, co sprawiło, że nie mogły tam dopłynąć statki z zaopatrzeniem. W drodze utknęło 17 jednostek. Ich załogi zostały ewakuowane śmigłowcami Ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnych. Statki pozostaną na rzekach do czerwca.

W efekcie z 33,3 tys. ton niezbędnych ładunków nie dostarczono tam ponad 15 tys. ton, w tym tysięcy ton węgla kamiennego, ropy naftowej, kondensatu gazowego i oleju napędowego.

Wznowienie transportu zaopatrzenia do północnej Jakucji będzie możliwe dopiero w połowie grudnia, gdy pokrywa lodowa na rzekach będzie wystarczająco gruba, by można było wytyczyć na nich "drogi życia".

Na polecenie premiera Dmitrija Miedwiediewa sytuacją na północy Jakucji zajęło się już Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przystąpiło do przerzucania drogą powietrzną produktów i węgla z rezerw państwowych.

Pomoc zadeklarowało również Ministerstwo Obrony. Obiecało ono m.in. dostarczanie gorących posiłków do przedszkoli, szkół i szpitali. Resort obrony zapewnił, że jednostki wojskowe na terytorium Jakucji dysponują wszystkim, co niezbędne, by przetrwać zimę.

Licząca około 1 mln mieszkańców Jakucja zajmuje blisko 20 proc. powierzchni Federacji Rosyjskiej i jest największym jej regionem (ok. 3,1 mln km kw.). Około 40 proc. terytorium republiki położone jest za kołem podbiegunowym.

Wiodącą gałęzią przemysłu Jakucji jest wydobycie diamentów. Na republikę przypada około jednej czwartej ich światowej produkcji. Oprócz diamentów wydobywa się tam także złoto, srebro, miedź i wolfram. Jakucja posiada również ogromne - ale słabo wykorzystywane - zapasy węgla, ropy i gazu ziemnego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)