Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja nie wyklucza wycofania się z traktatu o CFE

0
Podziel się:

Rosja zarzuciła w czwartek krajom NATO
blokowanie wejścia w życie zaadaptowanego do nowej sytuacji na
kontynencie europejskim Traktatu o Ograniczeniu Sił
Konwencjonalnych w Europie (CFE) i nie wykluczyła wycofania się
z tego porozumienia.

Rosja zarzuciła w czwartek krajom NATO blokowanie wejścia w życie zaadaptowanego do nowej sytuacji na kontynencie europejskim Traktatu o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie (CFE) i nie wykluczyła wycofania się z tego porozumienia.

"Sądząc po czynach, a nie słowach, członkowie NATO najwyraźniej nie są zainteresowani tym, aby traktat o CFE został zmodyfikowany i efektywnie funkcjonował, aby w sferze militarnej obowiązywały precyzyjne, odpowiadające współczesnym realiom +reguły gry+" - oświadczył dyrektor departamentu ds. problemów bezpieczeństwa i rozbrojenia w rosyjskim MSZ Anatolij Antonow, którego cytuje agencja Interfax.

Antonow zauważył, że "w wyniku rozszerzenia Sojuszu Północnoatlantyckiego znacznie przekroczone zostały niektóre kluczowe ograniczenia traktatu o CFE w wersji z 1990 roku". "W ten sposób postępowanie państw NATO stawia pod znakiem zapytania skuteczność całego europejskiego systemu kontroli broni konwencjonalnych" - dodał.

Przedstawiciel MSZ Rosji nie wykluczył, że w zaistniałej sytuacji jego kraj może się wycofać z traktatu o CFE.

"W traktacie o CFE znajduje się cały zestaw narzędzi, pozwalających każdemu sygnatariuszowi na obronę jego interesów - od poruszenia problemów budzących niepokój na forum grupy konsultacyjnej przez zwołanie nadzwyczajnej konferencji po wycofanie się z Traktatu w razie zaistnienia wyjątkowych okoliczności, zagrażających nadrzędnym interesom danego kraju" - powiedział Antonow.

Moskwa od dłuższego czasu wyraża niezadowolenie, że NATO dotąd nie ratyfikowało porozumienia z 1999 roku w sprawie adaptacji Traktatu o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie, zawartego w 1990 roku. Rosja domagała się skorygowania dokumentu ze względu na sytuację na Kaukazie.

Kraje Sojuszu uzależniają ratyfikację porozumienia, ustalającego limity uzbrojenia i liczby żołnierzy w krajach europejskich, od wycofania rosyjskich baz z Gruzji - co ma nastąpić do końca 2008 roku - i rosyjskiego uzbrojenia z Naddniestrza. Rosja uważa, że kwestie te nie są ze sobą powiązane i że wywiązała się ze swoich zobowiązań wynikających z CFE.

Moskwa chce też, aby do Traktatu o Ograniczeniu Sił Konwencjonalnych w Europie przyłączyły się Litwa, Łotwa i Estonia, które w 2004 roku wstąpiły do NATO, a w chwili zawarcia tego porozumienia wchodziły w skład ZSRR. Rosja twierdzi, że trzy państwa bałtyckie stanowią "szarą strefę", w której Sojusz może rozmieścić siły nieobjęte limitami traktatu o CFE.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)