Notowania

wiadomości
19.02.2012 08:34

Rosja: Nocny rajd samochodowy stronników Putina w Moskwie

Kilkuset kierowców przejechało w nocy z soboty na niedzielę przez Sadowe Kolco, szeroką obwodnicę otaczającą pierścieniem centrum Moskwy, aby zademonstrować poparcie dla Władimira Putina jako kandydata na prezydenta Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkuset kierowców przejechało w nocy z soboty na niedzielę przez Sadowe Kolco, szeroką obwodnicę otaczającą pierścieniem centrum Moskwy, aby zademonstrować poparcie dla Władimira Putina jako kandydata na prezydenta Rosji.

Akcja, zorganizowana przez blogerów skupionych w Sieci Stronników Putina, była odpowiedzią na podobną manifestację, zorganizowaną w stolicy Rosji w końcu stycznia przez przeciwników premiera.

Według policji w nocnym rajdzie wzięło udział 2 tys. samochodów. Organizatorzy mówią o 5 tys. pojazdów. Zdaniem niezależnych obserwatorów na Sadowe Kolco wyjechało od 500 do 1000 aut.

W styczniowej akcji opozycji - jak podawali niezależni obserwatorzy - też uczestniczyło kilkuset kierowców. Policja mówiła wtedy o 300 uczestnikach, a organizatorzy - o 3 tys.

Zwolennicy Putina wyruszyli z Prospektu Sacharowa, na którym w grudniu około 60 tys. osób domagało się dymisji szefa rządu i unieważnienia wyników grudniowych wyborów do Dumy Państwowej, uznanych przez opozycję za sfałszowane na korzyść kierowanej przez Putina partii Jedna Rosja. Przed wjazdem na Sadowe Kolco wszystkim chętnym rozdawano portrety premiera i naklejki z napisem "Putin inside" ("Putin w środku").

Wielu kierowców udekorowało samochody flagami państwowymi Rosji i własnymi plakatami. "Putin za kierownicą!", "Za Putina!", "Jestem za Putinem!" i "Mróz za Putinem!" - głosiły niektóre z nich. Na masce jednego z pojazdów przymocowana była lalka z plakatem: "Jedziemy z Białego Domu na Kreml". Biały Dom - to siedziba rządu Federacji Rosyjskiej, a Kreml - prezydenta FR.

Z przejeżdżających aut dochodziły dźwięki przeboju Louisa Armstronga "Blueberry Hill" w wykonaniu Putina. Szef rządu zaśpiewał ten utwór podczas koncertu charytatywnego w Petersburgu w grudniu 2010 roku. Słychać było też hit "Chcę takiego, jak Putin" rosyjskiej grupy Śpiewający Razem.

W niedzielę w drugiej połowie dnia swoją kolejną akcję samochodową na Sadowym Kolcu zorganizują przeciwnicy Putina. Rajdy takie na niedzielne popołudnie zapowiedziano też w co najmniej 30 innych miastach Rosji.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jhp/ hes/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz