Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Obama i Miedwiediew o tarczy antyrakietowej

0
Podziel się

Prezydent USA Barack Obama zapewnił w niedzielę, że jego kraj
nie buduje i nie będzie budował systemu obrony przeciwrakietowej,
mającego chronić przed atakiem ze strony Rosji.

bEhviwmt

Prezydent USA Barack Obama zapewnił w niedzielę, że jego kraj nie buduje i nie będzie budował systemu obrony przeciwrakietowej, mającego chronić przed atakiem ze strony Rosji.

Z kolei rosyjski prezydent Dmitrij Miedwiediew oświadczył, że w sprawie tarczy antyrakietowej między Waszyngtonem i Moskwą możliwy jest kompromis.

"Dążymy do zbudowania takiego systemu obrony przeciwrakietowej, który będzie chronił Stany Zjednoczone i Europę przed irańskimi rakietami balistycznymi z głowicami nuklearnymi" - powiedział Obama w wywiadzie dla rosyjskiej "Nowej Gaziety", poprzedzającym jego wizytę w Moskwie.

bEhviwmv

Rozmowa z gospodarzem Białego Domu ukaże się w poniedziałkowym wydaniu tego opozycyjnego pisma, jednak już w niedzielę jej fragmenty przekazały agencje ITAR-TASS, RIA-Nowosti i Interfax, a za nimi inne rosyjskie media.

"Nie budujemy i nie będziemy budować systemu obrony przed atakiem ze strony Rosji" - oznajmił Obama. "Takie myślenie - to spuścizna +zimnej wojny+" - dodał amerykański prezydent.

Natomiast Miedwiediew - w zrelacjonowanym w niedzielę przez rosyjskie agencje wywiadzie dla włoskich mediów, poprzedzającym jego środową podróż do Włoch na szczyt G-8 - zauważył, że aby osiągnąć kompromis w kwestii tarczy antyrakietowej wcale nie trzeba przekreślać wcześniej podjętych decyzji.

Gospodarz Kremla podkreślił też, że administracja Obamy jest gotowa do dyskusji na temat rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy w Czechach i Polsce.

bEhviwmB

"Kilkakrotnie mówiłem ostatnio, że jesteśmy przeciwko instalacji sił obrony przeciwrakietowej w Polsce i Czechach. O ile poprzednia administracja Stanów Zjednoczonych zajmowała w tej sprawie +uparte+ stanowisko, o tyle obecna gotowa jest do dyskusji na ten temat" - powiedział Miedwiediew.

"Myślę, że jesteśmy w stanie znaleźć tutaj rozumne wyjście. Wszak, aby rozwiązać ten problem wcale nie trzeba przekreślać wszystkich decyzji, które podjęto wcześniej. Wystarczy przejawić powściągliwość i zdolność do kompromisu" - zaznaczył prezydent Rosji.

"Wówczas zdołamy porozumieć się nie tylko co do podstawowych parametrów nowego traktatu o redukcji strategicznej broni ofensywnej, ale także co do dalszego postępowania w sferze obrony przeciwrakietowej - dodał Miedwiediew.

USA chcą rozmieścić swoją stację radiolokacyjną w Czechach i bazę rakiet przechwytujących w Polsce. Moskwa zdecydowanie się temu sprzeciwia, twierdząc, że amerykańska tarcza jest obliczona na osłabienie rosyjskiego potencjału odstraszania jądrowego.

bEhviwmC

Waszyngton zaprzecza, podkreślając, że chodzi tylko o obronę USA i Europy przed potencjalnym atakiem rakietowym ze strony nieprzewidywalnego Iranu.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ ala/

bEhviwmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)