Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Pięcioro rannych w zamachach w Wołgogradzie w stanie krytycznym

0
Podziel się

Stan pięciorga spośród 62 rannych, którzy pozostają w szpitalach po zamachach
bombowych w Wołgogradzie na południu Rosji, lekarze określają jako skrajnie ciężki, a 18 - jako
ciężki.

bEhyVlmd

Stan pięciorga spośród 62 rannych, którzy pozostają w szpitalach po zamachach bombowych w Wołgogradzie na południu Rosji, lekarze określają jako skrajnie ciężki, a 18 - jako ciężki.

W dwóch atakach terrorystycznych, których celami były w niedzielę dworzec kolejowy, a w poniedziałek miejski trolejbus, w Wołgogradzie zginęły 34 osoby, a 108 zostało rannych.

Wśród ciężko rannych jest troje dzieci, w tym trzymiesięczna dziewczynka, której mama i babcia poniosły śmierć w jednym z wybuchów. W środę niemowlę przewieziono do Moskwy. Do moskiewskich klinik przetransportowano już 18 spośród poszkodowanych.

bEhyVlmf

W Wołgogradzie nadal trwa żałoba, wprowadzona 30 grudnia przez gubernatora regionu Siergieja Bożenowa. W czwartek odbyły się tam pogrzeby kolejnych ofiar zamachów. Tysiące osób odprowadziły w ostatnią drogę sierżanta policji Dmitrija Makowkina, który pełnił służbę przy bramce pirotechnicznej na dworcu. To on próbował zatrzymać terrorystę samobójcę. Został pośmiertnie odznaczony Orderem za Męstwo.

W Wołgogradzie wciąż obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Trwa zakrojona na wielką skalę operacja antyterrorystyczna "Wichry", w ramach której około 3 tys. policjantów i żołnierzy wojsk wewnętrznych MSW przetrząsa miasto w poszukiwaniu osób mogących mieć związek z organizacją zamachów.

Miejscowe władze nie informują o efektach tych działań. Podały jedynie, że skontrolowano 4,5 tys. obiektów, w tym 2,7 tys. domów mieszkalnych. W tych ostatnich szczególnie wnikliwie sprawdzano strychy i piwnice.

Także Narodowy Komitet Antyterrorystyczny (NAK), rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji, nie ujawnia żadnych szczegółów śledztwa w sprawie aktów terroru w Wołgogradzie. W czwartek przekazał on jedynie, że "prace te przynoszą określone rezultaty".

bEhyVlml

Media w Rosji podają, że prawdopodobnym sprawcą jednego zamachów - tego na dworcu - jest pochodzący z Mari-El, republiki autonomicznej położonej nad środkową Wołgą, Paweł Pieczonkin. Od wiosny 2012 roku był on związany z podziemiem terrorystycznym w Dagestanie, republice na rosyjskim Północnym Kaukazie. Po przejściu na islam przybrał imię Ansar Arrusi. Wcześniej pracował jako felczer w pogotowiu ratunkowym w Kazaniu.

Jego przełożony Danił Chamidullin poinformował, że w marcu 2012 roku Pieczonkin otrzymał zwolnienie lekarskie, po którym nie wrócił już do pracy. Jego krewni nie potrafili wyjaśnić, co się z nim dzieje. Chamidullin określił Pieczonkina jako człowieka sumiennego i niereligijnego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ kar/

bEhyVlmG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)