Notowania

rosja
15.03.2010 12:04

Rosja przeciw łączeniu South Stream z Nabucco

Koncepcję promuje szef włoskiego koncernu ENI. Jego zdaniem obniży to koszty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(nord-stream.com)

Koncepcja promowana jesty przez dyrektora generalnego włoskiego koncernu ENI w celu redukcji kosztów obu projektów.

_ - W ogóle o tym nie rozmawiamy - oświadczył rosyjski minister energetyki Siergiej Szmatko i dodał: Dla europejskich konsumentów im więcej gazu, tym lepiej _.

South Stream, realizowany przez Gazprom i ENI, ma połączyć Rosję z Bułgarią, biegnąc po dnie Morza Czarnego z ominięciem Ukrainy. W Bułgarii ma się podzielić na dwie nitki - północno-zachodnią do Austrii i Słowenii przez Serbię i Węgry oraz południową m.in. do Włoch przez Grecję.

Popierany przez Unię Europejską projekt Nabucco ma dostarczać gaz z rejonu Morza Kaspijskiego do Europy z ominięciem Rosji, aby zmniejszyć europejską zależność od gazu rosyjskiego.

Podczas sobotniej konferencji w Houston dyrektor generalny ENI Paolo Scaroni podkreślił, że te dwa projekty wymagają _ ogromnych inwestycji . - Gdyby wszyscy partnerzy postanowili połączyć te dwa gazociągi na pewnym odcinku, moglibyśmy obniżyć wysokość inwestycji i koszty operacyjne oraz zwiększyć globalny zwrot _ z inwestycji - oznajmił.

Tygodnik _ Newsweek _ napisał w swym rosyjskim wydaniu, że uwagi Scaroniego bardzo zirytowały Gazprom. Źródło w rosyjskim koncernie, zastrzegające sobie anonimowość, wspomniało nawet o _ zdradzie . - ENI było dotąd partnerem Gazpromu w South Stream i jedynym prawdziwym sojusznikiem w walce z Nabucco _ - pisze gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Nord Stream pożyczy 800 mln euro od banków ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nord;stream;pozyczy;800;mln;euro;od;bankow,2,0,598530.html )
* [ Bułgarski parlament ratyfikował gazociąg Nabucco ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bulgarski;parlament;ratyfikowal;gazociag;nabucco,196,0,583620.html )
* [ Węgry i Rosja razem budują South Stream ]( http://www.money.pl/gielda/surowce/wiadomosci/artykul/wegry;i;rosja;razem;buduja;south;stream,43,0,582187.html )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz