Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.01.2007 16:30

Rosja: Przedstawiciel rządu o reputacji nadszarpniętej sporem z Białorusią

Wysoki urzędnik rosyjskiego rządu powiedział w sobotę, że reputacja Rosji ucierpiała w następstwie naftowego sporu celnego, który zakłócił dostawy ropy do Unii Europejskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wysoki urzędnik rosyjskiego rządu powiedział w sobotę, że reputacja Rosji ucierpiała w następstwie naftowego sporu celnego, który zakłócił dostawy ropy do Unii Europejskiej.

Wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości przedstawiciel rosyjskiego rządu brał udział w negocjacjach mających zakończyć spór między Rosją a Białorusią.

Powiedział, że upłynie wiele lat nim Rosja zdoła przezwyciężyć obawy Europy co do swej niezawodności jako dostawcy energii. Wiarę w tę niezawodność nadszarpnął już ubiegłoroczny spór o ceny rosyjskiego gazu z Ukrainą, w następstwie którego nastąpiła przerwa w dostawach tego paliwa do unijnych odbiorców.

Wstrzymując tłoczenie ropy rurociągiem "Przyjaźń" przez Białoruś Moskwa tłumaczyła, że została zmuszona do tego, ponieważ Białoruś bezprawnie podbierała z magistrali ropę na poczet cła, którego nie chciała jej płacić Moskwa.

W wyniku wstrzymania dostaw ucierpieli europejscy partnerzy Rosji otrzymujący ropę rurociągiem "Przyjaźń", w tym Czechy, Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry.

Surowiec zaczęto ponownie tłoczyć magistralą w środę wieczorem. W piątek wieczorem premierzy Rosji i Białorusi podpisali porozumienie określające warunki dostaw rosyjskiej ropy naftowej na Białoruś.

Przedstawiciel rosyjskiego rządu powiedział, że mimo rozwiązania problemu "nie ulega wątpliwości", że wizerunek Rosji ucierpiał. (PAP)

mmp/ ro/ 1817 arch.

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz