Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Putin zadowolony ze współpracy energetycznej z Węgrami

0
Podziel się:

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w
czwartek zadowolenie z rozwoju rosyjsko-węgierskiej współpracy
energetycznej, podkreślając, że oba kraje mają "wielkie plany w
dziedzinie gazu ziemnego".

Prezydent Rosji Władimir Putin wyraził w czwartek zadowolenie z rozwoju rosyjsko-węgierskiej współpracy energetycznej, podkreślając, że oba kraje mają "wielkie plany w dziedzinie gazu ziemnego".

Putin mówił o tym podejmując w tym dniu w swojej rezydencji w Nowo-Ogariowie pod Moskwą premiera Węgier Ferenca Gyurcsanya. Głównym tematem ich rozmów była kooperacja w sferze paliwowo- energetycznej.

Rosja uważa Węgry za swojego najważniejszego partnera w Europie Środkowej. O dobrych stosunkach między Moskwą i Budapesztem świadczy chociażby to, że konsultacje Putina z Gyurcsanyem w Nowo- Ogariowie to ich czwarte spotkanie w ciągu dwóch lat. Poprzednio widzieli się we wrześniu zeszłego roku w Soczi, nad Morzem Czarnym.

Rosyjski prezydent oświadczył, że "stosunki (Rosji i Węgier) w dziedzinie energetyki rozwijają się nieźle". "W sferze gazowej nie ma żadnych problemów, istnieją wielkie plany w dziedzinie gazu ziemnego. Węgierski premier miał pretensje dotyczące dostaw ropy naftowej, jednak wszystkie problemy zostały już uregulowane" - dodał Putin.

Gyurcsany ze swej strony uznał "za dobry sygnał dla wszystkich" to, że jego spotkania z prezydentem Rosji stają się regularne. "Zasada, którą się kierujemy - mniej o przeszłości, więcej o teraźniejszości i przyszłości; mniej o polityce, więcej o gospodarce i interesach - okazała się bardzo owocna" - podkreślił szef rządu Węgier.

Gyurcsany zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich pięciu lat sprzedaż węgierskich artykułów rolnych do Rosji wzrosła dwukrotnie, a cały eksport - ponadczterokrotnie.

Wartość obrotów handlowych między Rosją i Węgrami zwiększyła się w 2006 roku o prawie jedną trzecią i wyniosła przeszło 8 mld dolarów, przy czym węgierski eksport wzrósł o prawie dwie trzecie, dochodząc do 2 mld USD.

Szczegóły czwartkowych rozmów Putina i Gyurcsanyego nie są na razie znane. Wiadomo jednak, że podczas poprzednich spotkań wiele uwagi poświęcili możliwościom rozbudowy systemu przesyłania i magazynowania gazu ziemnego na Węgrzech.

W lutym ubiegłego roku Putin ogłosił w Budapeszcie plany utworzenia na Węgrzech regionalnego centrum dystrybucji rosyjskiego gazu. Przewidują one zbudowanie na terytorium tego kraju podziemnych magazynów gazu, a także ułożenie drugiej nitki gazociągu Błękitny Potok w kierunku Europy Południowej i Środkowej.

Magistrala ta przez Morze Czarne bezpośrednio łączy Rosję i Turcję. Jej możliwości wykorzystywane są tylko w 30 proc. Rosyjski Gazprom chce tłoczyć tą rurą gaz do Grecji, Włoch i - ewentualnie - Izraela. Projektowana przez rosyjski koncern i węgierski MOL druga nitka czarnomorskiego gazociągu ma dostarczać gaz na Węgry, do Austrii, Bułgarii i Rumunii.

Zdaniem ekspertów, budowa Błękitnego Potoku-II nie tylko umożliwiłaby Rosji dostarczanie gazu do Europy Południowej i Środkowej z pominięciem Ukrainy, ale także utrudniłaby - lub wręcz zablokowała - import tego paliwa na te rynki z innych źródeł, przede wszystkim z regionu Morza Kaspijskiego.

Obecnie rosyjski gaz jest tłoczony na Węgry przez terytorium Ukrainy. Węgry sprowadzają 8,8 mld metrów sześciennych rosyjskiego gazu rocznie, co stanowi ok. 90 proc. błękitnego paliwa zużywanego przez ten kraj.

Jerzy Malczyk(PAP)

mal/ mw/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)