Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
05.03.2012 15:22

Rosja: Putin zaprasza Prochorowa do dialogu

TASS,Media) - Premier Rosji i zarazem przyszły prezydent Władimir Putin zaprosił w poniedziałek byłego kontrkandydata, miliardera Michaiła Prochorowa do "konstruktywnego dialogu", kiedy już utworzy swą partię. Prochorow zajął w wyborach trzecie miejsce.

Podziel się
Dodaj komentarz

TASS,Media) - Premier Rosji i zarazem przyszły prezydent Władimir Putin zaprosił w poniedziałek byłego kontrkandydata, miliardera Michaiła Prochorowa do "konstruktywnego dialogu", kiedy już utworzy swą partię. Prochorow zajął w wyborach trzecie miejsce.

Stało się to na spotkaniu z Prochorowem i dwoma innymi kandydatami w wyborach prezydenckich: przywódcą nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimirem Żyrinowskim i szefem socjalistycznej Sprawiedliwej Rosji Siergiejem Mironowem.

46-letni miliarder Prochorow - nowicjusz w polityce - zajął niespodziewanie trzecie miejsce za Putinem i przywódcą komunistów Giennadijem Ziuganowem i, wg niemal całkowitych wyników, zdobył 7,86 proc. głosów.

Biznesmen Prochorow już wcześniej zapowiedział utworzenie nowej partii, i to do końca marca. Nie wykluczył, że sam stanie na czele nowego ugrupowania. Powiedział też, że nie zamierza, gdyby mu proponowano, wejść do władz.

Pierwsze kroki w polityce Prochorow stawiał, jak pisze AFP, z poparciem Kremla, kiedy to w czerwcu roku 2011 stanął na czele liberalnej partii Słuszna Sprawa, którą miał poprowadzić do grudniowych wyborów parlamentarnych. Lecz wkrótce, jak pisze AFP, zrezygnowano z niego, bo, jak utrzymują eksperci, przejawiał zbyt dużą niezależność od swych sponsorów.

Kilka miesięcy później, gdy w Rosji po wyborach parlamentarnych doszło do antyputinowskich protestów, Prochorow zgłosił swą kandydaturę do wyborów prezydenckich.

Nigdy jednak, jak pisze AFP, nie atakował Putina i wielu uważa, że startował w wyborach z błogosławieństwem Kremla, który chciał uspokoić bezprecedensowe protesty przeciwko władzom.

Lider komunistów Giennadij Ziuganow - choć zaproszony - nie był obecny na spotkaniu z Putinem. Na konferencji prasowej powiedział, że "takich wyborów" nie należy gratulować ani Putinowi, ani jego ludziom, ani państwu, gdyż "Putin i jego drużyna nie zaproponowali żadnych rozwiązań nabrzmiałych problemów".

Powiedział też, że jego partia w dalszym ciągu uważa wybory za nieuczciwe, lecz nie oznacza to, że odmawia dialogu. "Są dwie drogi rozwiązywania problemów kraju: kostka brukowa z karabinem lub dialog". "Wolę dialog" - powiedział Ziuganow, który zajął drugie miejsce (ok. 17 proc. głosów). (PAP)

mmp/ mc/

10930092 10929875 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz