Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
10.09.2006 07:41

Rosja: Ratownicy odnaleźli ciała pozostałych czterech górników

Ratownicy odnaleźli w niedzielę rano ciała czterech pozostałych górników. W sumie w pożarze w kopalni złota "Darasunskij" w obwodzie czytyjskim na Syberii zginęło 25 górników, a 39 wyszło ze strefy zagrożenia o własnych siłach, bądź z pomocą ratowników.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Ratownicy odnaleźli w niedzielę rano ciała czterech pozostałych górników. W sumie w pożarze w kopalni złota "Darasunskij" w obwodzie czytyjskim na Syberii zginęło 25 górników, a 39 wyszło ze strefy zagrożenia o własnych siłach, bądź z pomocą ratowników. *

Wcześniej w sobotę najpierw trzech górników wydostało się z kopalni o własnych siłach. Kilka godzin później ratownicy znaleźli jednego ciężko rannego górnika i ciała czterech zabitych. Ranny górnik zmarł wkrótce po przewiezieniu do szpitala.

Kilka godzin później ratownicy wywieźli na powierzchnię pięciu górników odnalezionych na głębokości 485 metrów. Przetrwali oni pod ziemią dzięki aparatom tlenowym, które ratownicy zostawili w jednym z chodników, przewidując, że uciekający przed pożarem górnicy mogą tam dotrzeć. Nie byli jednak w stanie samodzielnie wydostać się na górę. Żaden z nich nie doznał poważniejszych obrażeń. Cała piątka została przewieziona do szpitala. Lekarze uznali ich stan za zadowalający.

W akcji ratowniczej uczestniczyła rekordowa liczba 380 ratowników górniczych z kilku regionów Rosji. Akcją kierował na miejscu minister ds. sytuacji nadzwyczajnych Siergiej Szojgu.

Pożar wybuchł w czwartek rano w pionowym szybie kopalni o średnicy ośmiu metrów na głębokości od 85 do 135 metrów. Według wstępnych ustaleń, jego przyczyną było niewłaściwe obchodzenie się z ogniem. Podczas prac spawalniczych zapaliły się drewniane konstrukcje.

Kopalnia "Darasunskij" należy do brytyjskiej spółki Highland Gold Mining (HGM). Jej głównymi akcjonariuszami są firmy, reprezentujące kanadyjską Barrick Gold, największego producenta złota na świecie, i brytyjską rodzinę Fleming.

W 2005 roku w tej jednej z najstarszych kopalni w Rosji wydobyto 600 kg złota, a w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy tego roku - 425 kg.

"Darasunskij" to jedna z dwóch czynnych kopalni Highland Gold Mining w Rosji. Spółka prowadzi też wydobycie w kopalni "Mnogowierszynnyj" w Kraju Chabarowskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie. (PAP)

jo/ bno/ 643 651

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz