Notowania

rosja
07.01.2013 15:22

Rosja rozpoczyna budowę kolejnych trzech radarów Woroneż-DM

Rosyjskie Ministerstwo Obrony w 2013 roku rozpocznie budowę stacji radiolokacyjnych Woroneż-DM w trzech regionach Rosji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Anosmia/CC BY 2.0/Flickr)

Rosyjskie Ministerstwo Obrony w 2013 roku rozpocznie budowę stacji radiolokacyjnych Woroneż-DM w trzech regionach Rosji - poinformował rzecznik Wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej Aleksiej Zołotuchin.

Te nowoczesne radary zostaną usytuowane w Jenisiejsku w Kraju Krasnojarskim, Barnaule w Kraju Ałtajskim i w jednym z rejonów obwodu orenburskiego - wyjaśnił Zołotuchin, którego wypowiedź przytoczyły agencje ITAR-TASS i RIA-Nowosti. Stacje te będą częścią rosyjskiego systemu wczesnego ostrzegania przed ewentualnym atakiem rakiet balistycznych.

Woroneż-DM to radar nowej generacji. Jego zasięg wynosi 4,5 tys. kilometrów. Może jednak być zwiększony do 6 tys. kilometrów. W odróżnieniu od starych stacji - Dniepr, Dariał i Wołga - Woroneż-DM jest w stanie wykrywać i monitorować nie tylko rakiety strategiczne, ale także rakiety operacyjno-taktyczne i pociski manewrujące.

Rosja ma już takie stacje w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim, w Lechtusi koło Petersburga, Armawirze w Kraju Krasnodarskim i w miejscowości Usolie-Sibirskoje w obwodzie irkuckim. Planuje jeszcze budowę co najmniej dwóch takich radarów - koło Oleniegorska w obwodzie murmańskim i w Peczorze w Republice Komi.

Stacje te mają uniezależnić Rosję od jej sąsiadów z byłego ZSRR. Obecnie Rosja dzierżawi jeszcze poradzieckie radary na terytorium Białorusi i Kazachstanu. Natomiast zrezygnowała już z korzystania ze stacji radiolokacyjnych na Ukrainie, na Łotwie i w Azerbejdżanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja do Turcji: Rada dla kolegów jest inna Militaryzacja granicy turecko-syryjskiej to niepokojący znak - stwierdził rosyjski minister spraw zagranicznych.
Rosja nie da im rakiet. "To nieobliczalny reżim" Rosyjskie rakiety S-300 nie dotrą do Syrii. Według dziennika Wiedomosti władze w Moskwie podjęły decyzję o zawieszeniu kontraktu wartego 105 milionów dolarów.
Rosja grozi NATO atakiem. Rakiety spadną też na Polskę Moskwa grozi uderzeniem z użyciem Iskanderów. To za tarczę.
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz