Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Rozpoczyna się 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie

0
Podziel się:

Pozakonkursowym pokazem obrazu "Car" Pawła Łungina rozpoczyna się w piątek
31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie, jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes,
Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego.

Pozakonkursowym pokazem obrazu "Car" Pawła Łungina rozpoczyna się w piątek 31. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie, jeden z najbardziej prestiżowych - obok Cannes, Wenecji i Berlina - przeglądów kina światowego.

Do konkursu głównego gospodarz festiwalu, znany reżyser Nikita Michałkow zakwalifikował 16 filmów z 14 krajów, w tym "Małą Moskwę" Waldemara Krzystka, zwycięzcę ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Dzieło Łungina, które było już pokazywane w maju w Cannes, a w którym jedną ze swoich ostatnich ról zagrał zmarły niedawno Oleg Jankowski, prezentowane jest poza konkursem, gdyż reżyser stoi na czele jury moskiewskiej imprezy.

O statuetkę św. Jerzego ubiegać się będą również m.in. "Miełodia na szarmanku" Kiry Muratowej (Ukraina), "Trefa" Petera Gardosa (Węgry), "Pałata nomier 6" Karena Szachnazarowa (Rosja), "Missing Person" Noaha Buschela (USA) i "Mediatori" Dito Cincadzego (Gruzja).

"Mała Moskwa", to nie jedyny polski akcent moskiewskiego festiwalu. W cyklu "8 i 1/2" zaprezentowany zostanie "Tatarak" Andrzeja Wajdy. W tej samej sekcji rosyjscy miłośnicy filmu zobaczą kontrowersyjnego "Antychrysta" Larsa von Triera. Dzieło to, pokazywane wcześniej na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, współfinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF).

PISF współfinansował też obraz "Wiosna 1941" w reżyserii Uriego Barbasha, pierwszą polsko-izraelską koprodukcję, która zostanie wyświetlona w cyklu "Eksplozje z przeszłości", poświęconym 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Program festiwalu obejmuje też retrospektywę filmów Jerzego Skolimowskiego. Rosyjscy widzowie zobaczą m.in. "Barierę", "Walkower", "Rysopis" i "Cztery noce z Anną".

W sekcji filmów dokumentalnych "Wolna myśl" zaprezentowany zostanie "Do bólu" Marcina Koszałki. Dzieło to było już pokazywane w Waszyngtonie, na prestiżowym festiwalu Silver Docs, i festiwalu dokumentu w Lipsku. W Moskwie zostanie wyświetlone obok takich filmów, jak "Rene" Heleny Trzesztikovej (Czechy), "Encounters at the End of the World" Wernera Herzoga (Wielka Brytania/USA) i "Pizza in Auschwitz" Moshe Zimmermana (Izrael).

Moskiewski przegląd potrwa do 28 czerwca. Na zamknięcie zaplanowano światową premierę hollywoodzkiej superprodukcji "Public Enemies" w reżyserii Michaela Manna z Johnny Deppem i Christianem Balem w rolach głównych. Cała trójka zapowiedziała udział w pokazie.

Wśród gości festiwalu będą też Hanna Schygulla, Jack Nicholson, Gerard Depardieu i Adrien Brody.

Premierę "Małej Moskwy" zaplanowano na 26 czerwca.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie obchodzi w tym roku swoje 50-lecie - jego pierwsza edycja odbyła się w 1959 roku. Wśród zwycięzców festiwalu nie brak też polskich filmów. Statuetkę św. Jerzego zdobyły "Ziemia obiecana" Wajdy (w 1975 roku), "Amator" Krzysztofa Kieślowskiego (1979) i "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" Krzysztofa Zanussiego (2000).

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ dmi/ ap/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)