Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja skarży się na "deficyt zaufania" w dialogu energetycznym

0
Podziel się:

Rosyjski pełnomocnik do spraw negocjacji z
Unia Europejską Siergiej Jastrzembski oświadczył w poniedziałek,
że współpraca energetyczna Unii Europejskiej z Rosją cierpi na
deficyt zaufania.

*Rosyjski pełnomocnik do spraw negocjacji z Unia Europejską Siergiej Jastrzembski oświadczył w poniedziałek, że współpraca energetyczna Unii Europejskiej z Rosją cierpi na deficyt zaufania. *

Wzajemne zaufanie osłabło w rezultacie krytyki kierowanej przez Niemcy i Europę pod adresem Rosji w związku z kryzysami dostaw dla Białorusi i Ukrainy - wskazał Jastrzembski, występując w poniedziałek na konferencji Niemieckiego Stowarzyszenia Polityki Zagranicznej (DGAP) w Berlinie.

Jego zdaniem potencjalne kryzysy można by rozładowywać jeszcze przed ich zaistnieniem - dzięki skuteczniejszemu komunikowaniu się, na przykład poprzez energetyczną "gorącą linię".

Zarówno rząd Niemiec, jak i Komisja Europejska ostro zareagowały na niezapowiedziane wstrzymanie dostaw ropy rurociągiem "Przyjaźń" na początku bieżącego roku. Rosja twierdziła, że było to niezbędne do osiągnięcia porozumienia z Białorusią w sprawie cen.

Jastrzembski zaznaczył, że Rosja jest wiarygodnym dostawcą, którego wiążą umowy sięgające po rok 2035. "Jakich dodatkowych gwarancji jeszcze potrzebujecie?" - zapytał uczestników konferencji. Jego zdaniem Gazociąg Północny po dnie Bałtyku znacznie zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy i niezawodność rosyjskich dostaw, zmniejszając skalę transportu gazu przez niepewne państwa tranzytowe.

Podstawowe zasady kontrowersyjnej Karty Energetycznej da się włączyć do planowanego nowego układu o partnerstwie UE i Rosji, ponieważ "rozumiemy, jak ważne jest to dla naszych europejskich partnerów" - oświadczył Jastrzembski, który jest doradcą prezydenta Władimira Putina.

Jego zdaniem dążenie koncernu Gazprom do nabywania udziałów w europejskich przedsiębiorstwach dystrybucji gazu nie powinno budzić na Zachodzie niepokoju, podobnie jak starania rosyjskich inwestorów o lokaty w europejskim przemyśle. "Nie podejmujemy się roli niedźwiedzia, ale chcemy być traktowani jak równoprawny partner" - podkreślił mówca. (PAP)

dmi/ mc/

6330

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)