Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
13.04.2008 16:26

Rosja: Uroczystości w Katyniu z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, 22 km od Smoleńska, odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Podziel się
Dodaj komentarz

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu, 22 km od Smoleńska, odbyły się w niedzielę uroczystości z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uczestniczyli w nich przedstawiciele Sejmu RP, Federacji Rodzin Katyńskich, Ambasady RP w Rosji i rosyjskiej Polonii, a także polskiej i rosyjskiej młodzieży. Byli też reprezentanci władz obwodu smoleńskiego z wicegubernator Olgą Okuniewą.

Na grobach pomordowanych zapalono znicze oraz złożono wieńce i kwiaty, w tym od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Mszę świętą celebrował ojciec Andrzej Anioł Zieliński, wikariusz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Smoleńsku.

Zebrani wzięli też udział w modlitwie odprawionej w rosyjskiej części zespołu memorialnego w Lesie Katyńskim.

W poniedziałek na Uniwersytecie Humanistycznym w Smoleńsku odbędzie się konferencja historyczna "Pamięć historyczna: Katyń". Jej głównym celem jest przybliżenie wiedzy o zbrodni katyńskiej studentom i uczniom regionu smoleńskiego. Materiały z konferencji zostaną opublikowane.

Ze strony rosyjskiej swój udział zapowiedzieli m.in. profesor Natalia Lebiediewa i szef Komisji Polskiej Memoriału - pozarządowej organizacji dokumentującej stalinowskie zbrodnie - Aleksandr Gurianow.

Natomiast ze strony polskiej wezmą w niej udział m.in. profesor Andrzej Kola z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, profesor Marian Głosek z Uniwersytetu Łódzkiego, były zastępca prokuratora generalnego RP Stefan Śnieżko oraz sekretarz Rady Federacji Rodzin Katyńskich Izabella Sariusz-Skąpska.

Wieczorem w jednym z kin Smoleńska odbędzie się pokaz filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

13 kwietnia mija 65. rocznica ujawnienia mordu 15 tys. oficerów wojska, policjantów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji, dokonanego wiosną 1940 roku przez NKWD na polecenie najwyższych władz ZSRR.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ zab/ mc/ wkr/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz