Notowania

rosja
14.12.2009 16:50

Rosja: W Moskwie uczczono pamięć Andriej Sacharowa

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oddał w poniedziałek hołd zmarłemu 20 lat temu profesorowi Andriejowi Sacharowowi, wielkiemu fizykowi, myślicielowi i dysydentowi, podkreślając, że jego idee nic nie straciły na aktualności.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oddał w poniedziałek hołd zmarłemu 20 lat temu profesorowi Andriejowi Sacharowowi, wielkiemu fizykowi, myślicielowi i dysydentowi, podkreślając, że jego idee nic nie straciły na aktualności.

Miedwiediew uczynił to w posłaniu do uczestników konferencji "Idee Sacharowa dzisiaj", która odbywa się w Moskwie. Biorą w niej udział politolodzy, socjolodzy, historycy, dziennikarze, aktywiści organizacji pozarządowych i ludzie kultury z Rosji i zagranicy.

Wśród uczestników są m.in. komisarz Rady Europy ds. praw człowieka Thomas Hammarberg i rosyjski rzecznik praw człowieka Władimir Łukin.

"(Sacharow) świetnie rozumiał, że wolność i odpowiedzialność są niepodzielne. Rozumiał też, jak ważne jest dążenie do moralnego samodoskonalenia. Jego los to przykład życia według sumienia, niezłomnego trzymania się zasad, których nieustraszenie i bezinteresownie bronił" - oświadczył rosyjski prezydent.

"Analizując doświadczenia najnowszej historii, możemy w pełnej mierze ocenić głębię i aktualność idei Andrieja Dmitrijewicza Sacharowa. Współbrzmią one z zadaniami, które rozwiązuje współczesne społeczeństwo rosyjskie" - wskazał Miedwiediew.

Historyczne zasługi Sacharowa przypomniał także b. prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, który w swoim posłaniu ocenił, że w Rosji bardzo brakuje takich ludzi. "Ludzi, którzy odważnie walczą o prawa i godność człowieka, dając swoim życiem przykład służenia społeczeństwu i prawdziwej inteligencji" - dodał Gorbaczow.

Jeden z najbliższych współpracowników Sacharowa, również legendarny dysydent Siergiej Kowalow zauważył z kolei, że "dla niektórych reżimów (profesor) jest jak gwóźdź w bucie". "To nasza wina, że nie zmuszamy naszych władz, by stale czuły ten gwóźdź" - powiedział.

Natomiast Hammarberg zaznaczył, że "Sacharow zawsze starał się prowadzić dialog". "Metody jego pracy są dzisiaj bardzo cenione" - oznajmił.

Rano uczestnicy konferencji złożyli kwiaty przed domem przy Sadowym Kolcu, w centrum Moskwy, w którym przez wiele lat mieszkał Sacharow.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz