Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: W Moskwie udostępniono dokumenty z archiwum Stalina

0
Podziel się:

Federalna Agencja Archiwalna (Rosarchiw) we wtorek na swoim portalu
internetowym uruchomiła stronę, na której udostępniła około 400 tys. stron odtajnionych dokumentów
z czasów ZSRR, w tym z osobistego archiwum Józefa Stalina.

Federalna Agencja Archiwalna (Rosarchiw) we wtorek na swoim portalu internetowym uruchomiła stronę, na której udostępniła około 400 tys. stron odtajnionych dokumentów z czasów ZSRR, w tym z osobistego archiwum Józefa Stalina.

Szef Federalnej Agencji Archiwalnej Andriej Artizow poinformował, że materiały te pochodzą z Rosyjskiego Państwowego Archiwum Historii Społeczno-Politycznej (ros. RGASPI), czyli dawnego Centralnego Archiwum Partyjnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego (KPZR).

Artizow przekazał też, że wśród udostępnionych dokumentów z archiwum Stalina znalazły się jego listy, zarysy przemówień i artykuły. Pozostałe materiały to dokumenty Politbiura Komitetu Centralnego RKP (b) i WKP (b) obejmujące okres od 1919 do 1933 roku. Digitalizacja tych materiałów zajęła pięć lat.

Szef Rosarchiwu zapowiedział, że w dalszej kolejności opublikowane zostaną dokumenty dotyczące innych przywódców ZSRR, w tym Nikity Chruszczowa i Leonida Breżniewa.

Artizow podał również, że anglojęzyczna wersja strony w przyszłości będzie dostępna w innych krajach świata, w tym USA. "Będzie to płatny dostęp, a część dochodów trafi do budżetu Rosji" - powiedział na prezentacji strony.

"Proces samoidentyfikacji współczesnej Rosji nie zostanie zakończony, dopóki wspólnymi siłami nie wypracujemy wyważonego podejścia do epoki radzieckiej. Podejścia, które będzie oparte na obiektywnej analizie i będzie trzeźwo oceniać zarówno osiągnięcia tamtych czasów, jak i cenę, jaką za te dokonania przyszło zapłacić społeczeństwu i obywatelom" - oświadczył szef Federalnej Agencji Archiwalnej.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)