Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Wicepremier zapowiedział dalsze próby rakiet Buława

0
Podziel się

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow
zapowiedział we wtorek dalsze próby międzykontynentalnej rakiety
balistycznej Buława, przeznaczonej na uzbrojenie okrętów
podwodnych.

bEiYSUXp

Wicepremier Rosji Siergiej Iwanow zapowiedział we wtorek dalsze próby międzykontynentalnej rakiety balistycznej Buława, przeznaczonej na uzbrojenie okrętów podwodnych.

Według rosyjskich mediów, Iwanow poinformował, że w bieżącym i przyszłym roku zostanie przeprowadzona "znaczna" liczba testów tego pocisku.

Buława (oznaczenie zachodnie SS-NX-30) ma maksymalny zasięg od 8 do 9 tys. kilometrów i jest zgłoszona przez Rosję do układu rozbrojeniowego START jako sześciogłowicowa. Po 16 takich pocisków ma stanowić uzbrojenie rosyjskich atomowych okrętów podwodnych nowej generacji, znanych jako klasa Boriej (Boreasz).

bEiYSUXr

Spośród dotychczasowych 10 próbnych startów Buławy połowa była nieudana. Przedstawiciele rosyjskich sił zbrojnych deklarowali wcześniej, że testy mogą zostać zakończone jeszcze w tym roku, ale wicepremier zakwestionował te prognozy.

"Trudno podać precyzyjną datę jej wejścia na uzbrojenie, zależy to od tego, na ile udane będą testy" - powiedział Iwanow, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Za przyczynę nieudanych startów uznał błędy produkcyjne, wskazując na kłopoty z kontrolowaniem jakości wszystkich części, dostarczanych przez łącznie 650 kooperantów. "Niemożliwe jest sprawdzanie jakości wyrobów w każdej fabryce" - podkreślił wicepremier. (PAP)

dmi/ mc/

bEiYSUXx

4912

bEiYSUXS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)